Szomália az al-Kaida markában
Washington évek óta sejti, mi több, állítja, hogy Szomália menedéket nyújt számos keresett terroristának, s különösen az Iszlám Bíróságok Szövetsége júniusi hatalomátvétele óta támaszpontként szolgál az al-Kaida számára. Ezt erősíti meg csütörtöki nyilatkozatában Jendayi Frazer afrikai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár, aki szerint egyre radikálisabbá válnak, s mindinkább az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat kelet-afrikai sejtjének befolyása alá kerülnek az Afrika szarván elterülő Szomália nagy részét uraló iszlamisták.
A washingtoni külügyminisztérium vezető diplomatája újságíróknak bevallotta: nem vált valóra az Egyesült Államok reménye, hogy a Mogadishut és a kelet-afrikai ország jelentős részét ellenőrzés alatt tartó iszlamisták körében feltűnik majd egy mérsékelt csoport, amely átveszi az irányítást. Bizakodásukat kezdetben táplálhatta, hogy a tizenegy iszlám bíróság alkotta, korántsem egységes szövetség első vezetője, Sarif Sejk Ahmed még igyekezett fenntartani a békülékenység látszatát. Később azonban felülkerekedett a Hasszán Dahir Avijsz vezette radikális irányzat.
- Az Iszlám Bíróságok Tanácsát ma a kelet-afrikai al-Kaida-sejthez tartozó egyének ellenőrzik - jelentette ki a diplomatanő. Szerinte a csoport vezetői szélsőségesek, terroristák, akik a meghirdetett szent háború leple alatt apácákat és gyermekeket ölnek.
Frazer kifejtette: az Egyesült Államok "a legmagasabb szinteken" igyekszik nyomást gyakorolni Eritreára, Egyiptomra, Jemenre és Szaúd-Arábiára, azokra az országokra, ahonnan a legtöbb anyagi támogatást kapják a szomáliai iszlám törvényszékek. Nyilatkozatát alighanem megelégedéssel olvasták Addisz-Abebában alig egy héttel az után, hogy a keresztény többségű Etiópia bejelentette: hadban áll Szomáliával.