Bolygóról költözés előtt elolvasandó!

Al Gore a 2000. évi elnökválasztás óta legfőbb feladatának a klímaváltozással kapcsolatos ismeretterjesztést tekinti. Az elmúlt hat évben beutazta a világot, és sok száz előadást tartott a veszélyekről. 2006 karácsonya előtt az előadások kibővített anyagából készült könyv a magyar olvasókhoz is eljutott.


Az Egyesült Államok korábbi alelnöke harminc éve foglalkozik a globális felmelegedés kérdésével. A 2000. évi – számára sikertelen – elnökválasztás óta minden más feladatot félretéve professzionális vállalkozássá fejlesztette a klímaváltozással kapcsolatos ismeretterjesztésti. Az elmúlt hat évben beutazta a világot, felkereste a bolygó azon területeit, ahol a változás jelei kézzelfoghatóak és képben, egzakt adatokban dokumentálhatóak, s eközben sok száz előadáson tárta az érdeklődők elé az összegyűjtött információkat.

A "Kellemetlen igazság" című film hetek óta látható a mgyar mozikban. Az előadások kibővített anyagából készült könyv pedig minden olvasó számára érthetően és meggyőzően mutatja be, hogy a jelenleg zajló globális felmelegedés nagy részéért az emberiség a felelős, és ha nem cselekszünk gyorsan, a következmények visszafordíthatatlanok lesznek, világunk katasztrófák láncolatán fog átesni.

„Az évek során sokat tanultam erről a témáról. A világ legjobb tudósait olvastam és hallgattam, akik egyre szörnyűbb figyelmeztetéseket tettek közzé. Aggódva figyeltem, ahogy a válság minden várakozásnál gyorsabban súlyosbodott.
Bolygónk minden szögletében – szárazföldön és vízen, az olvadó jégben és az eltűnő hóban, hőhullámok és aszályok idején, a hurrikánok szemében és a menekültek könnyeiben – annak cáfolhatatlan bizonyítékait láthatjuk, hogy a természeti folyamatok alaposan megváltoznak.
Azt remélem, hogy akik elolvassák a könyvet, és megnézik a filmet, ugyanazt fogják érezni, amit én már régóta: a globális felmelegedés nem csak a tudományról szól, és nem csak politikai téma. Valójában erkölcsi kérdés.” – üzente Al Gore olvasóinak.

(Al Gore: Kellemetlen igazság - A bolygónkat fenyegető globális felmelegedés, és leküzdésének lehetőségei. Göncöl Kiadó, 2006.)


A probléma súlyát érzékelteti az alábbi válogatás, amely a film és a könyv bemutatója közötti időszakban lapunkban közzétett hírekből szemléz:

november 21. "A Financial Times-ban ismertetett felmérés egy Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban és Spanyolországban elvégzett közvéleménykutatás adatain alapul. A vizsgálatban a megkérdezettek 86 százaléka úgy vélekedett, hogy az emberek saját tevékenységükkel érdemben hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, 45 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy ez a jelenség egy emberöltön belül kézzelfogható veszéllyé válhat."

november 23.: A Stern-jelentés magyar vonatkozásairól
"A világszerte nagy visszhangot kiváltó jelentést a Világbank volt vezető közgazdásza készítette a brit kormány felkérésére a klímaváltozás gazdasági hatásairól. Nicholas Stern az elemzésben arra a következtetésre jutott, hogy a felmelegedés gazdasági világcsőddel fenyeget, és a problémakezelés elodázása a világháborúkhoz hasonló, de azoknál tartósabb krízist fog kiváltani. Az anyagról a múlt héten tartottak nemzetközi videokonferenciát a budapesti brit követségen. Itt érthető módon a jelentés magyar vonatkozásai kerültek a középpontba. Magyarország a klímaváltozásért felelősnek tartott gázok kibocsátásából csak 0,5 százalékkal részesedik, ám - Sophie Cruickshank, a jelentés egyik szakértője szerint - ennek ellenére nem törődhet csupán az alkalmazkodással, a kibocsátáscsökkentésben is részt kell vennie."

december 4.: Az emberiségen csak a Föld elhagyása segíthet? 
"Hawking mellett mások is a költözést fontolhatják. A globális felmelegedés miatt néhányan az Északi- és a Déli-sark környékét tekintik lehetséges lakhelynek. Minden lehetséges, de a legracionálisabb mégis az, hogy drasztikusan visszafogjuk a környezetszennyezést, illetve kizárólag fenntartható módon biztosított menynyiségű produktumot - élelmet, energiát - használunk fel. S közben felkészülünk a Föld elhagyására, mert ha nem is belátható időn belül, de a földi életet létrehozó Nap csillagfejlődésének későbbi fázisában mindenképpen elpusztítja a bolygót." 

december 7.: Nőtt a CO2 termelés  
"Csökkenés helyett évente 2,5 százalékkal nő a légkörbe kerülő szén-dioxid mennyisége, pedig a kilencvenes években még csak egyszázalékos volt a növekedés - derül ki a Global Carbon Project (GCP) nemzetközi kutatócsoport jelentéséből. A növekedés fő oka a szénfogyasztás bővülése (az olajárrobbanás miatt), és a nemzetközi szinten még mindig alacsony energiahatékonyság."

december 7.: Magasabb hőmérséklet - gyérebb élővilág
"...a fitoplanktonok jelenleg tapasztalható drámai csökkenése a világ óceánjaiban előrevetíti, hogyan fog reagálni a tenger élővilága a globális felmelegedésre az előttünk álló évszázadban."

december 13.: Uniós füstrovó
"Utolsó írásbeli figyelmeztetést küld az Európai Bizottság Magyarországnak, Ausztriának, Dániának és Olaszországnak, mert még mindig nem juttatták el az Európai Unió központjába a légszennyező anyagok kibocsátáshoz kapcsolódó kiosztási tervüket."

december 13.: Gyorsan olvad a sarki jég 
"Műholdakkal 29 éve figyelik a jég kiterjedését - 2005-ben mérték a legkisebb jégfelszínt. Az idén szeptember 14-én észlelt minimum a negyedik legkisebb érték. Serreze szerint a számítógépes modellek azt mutatják, hogy 2040 körül a nyári időszakokban nem lesz jég az Északi-sarkon - illetve valami kevés marad Grönland és Kanada legészakibb partjainál."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.