Gyorsan olvad a sarki jég
A megszokottnál jóval lassabban növekednek a jégtáblák az Arktisz közelében - jelentették be az amerikai geofizikus társaság legutóbbi találkozóján. November elején kétmillió négyzetkilométerrel volt kisebb a jég kiterjedése a megszokottnál. Mark Serreze, a Colorado Egyetem szakértője szerint az arktiszi jég fogyása felgyorsul a jövőben. Műholdakkal 29 éve figyelik a jég kiterjedését - 2005-ben mérték a legkisebb jégfelszínt. Az idén szeptember 14-én észlelt minimum a negyedik legkisebb érték. Serreze szerint a számítógépes modellek azt mutatják, hogy 2040 körül a nyári időszakokban nem lesz jég az Északi-sarkon - illetve valami kevés marad Grönland és Kanada legészakibb partjainál.
A drasztikus jégolvadásban természetesen a globális felmelegedés játszik szerepet. A BBC Marika Holland jégkutatót idézi, aki szerint a felmelegedő óceánok több hőt szállítanak északra, ami fokozza a jégolvadást. Mivel egyre kisebb lesz a jég kiterjedése, értelemszerűen egyre kisebb területről verődik vissza a fény, illetve egyre nagyobb felületű víz nyeli el a napenergiát. Ez a folyamat tovább gyorsítja a jégolvadást.
Becslések szerint évente 60 ezer négyzetkilométerrel fogy a jég felszíne. Ha nem gyorsul a fogyás, akkor sem lesz jég a nyári hónapokban 2060 után.