Már csak két évig "hoznak" korai nyugdíjat a gyerekek
Forgó Györgyné, a szociális és munkaügyi tárca szakállamtitkára szerint nem most született a döntés a gyermekbeszámítás megszüntetéséről, bevezetésekor - 1997-ben - is tudható volt, hogy a pluszkedvezményt csak 2008. december 31-ig lehet igénybe venni. Az akkori foglalkoztatási nehézségek megoldását korai nyugdíjazással igyekeztek ugyanis megoldani, de sokaknak nem volt meg a szükséges szolgálati idejük.
A gyermekenként egyévnyi kedvezményt azok vehették igénybe, akiknek az előre hozott öregségi nyugdíjazásához nem volt meg a csökkentés nélküli nyugdíjat lehetővé tevő 38 éves szolgálati viszony. Nők esetében gyermekenként ma még legalább 1 évet lehet "elszámolni". Férfiak esetében az a kedvezmény feltétele, hogy az illető a gyermeket legalább tíz éven keresztül saját háztartásában nevelje. Ebben az esetben is legfeljebb három gyermek vehető figyelembe.
Jelenleg egyébként még járulékfizetés nélküli szolgálati időnek számítják az 1998. január 1-jét megelőzően teljesített katonaságot - ide értve a honvédelmi munkaszolgálatot és a hadifogságban töltött időt is -, a gyermekágyi segélyt, a gyermekgondozási segélyt és díjat, a táppénzt, a rokkantsági nyugdíjat és a járadék folyósításának tartamát, a biztosítás megszűnését követő 30 napon belül kezdődött kórházi ápolás időszakát is.
A felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányok idejét a rokkantsági nyugdíjra jogosultság szempontjából időkorlátozás nélkül szolgálati időként kell figyelembe venni, az öregségi nyugdíj esetében azonban csak az 1998. január elseje előtti idő számítható be.