Egy évre enyhítették a zavargásokban résztvevő katona büntetését
A bíróság korábban, első fokon másfél éves szabadságvesztésre ítélt F. Bélát bűnsegédként, csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűntettében mondta ki bűnösnek. A szakaszvezetőt mellékbüntetésként lefokozta a bíróság.
A bíróság a jogerős ítéletének indoklásában kifejtette: az első fokon eljáró bíróság helyesen állapította meg, hogy a vádlott ténylegesen nem vett részt a rendőrök bántalmazásában, ugyanakkor "szándékerősítő volt a magatartása". Vagyis, erősítette, bátorította a rendőrökkel szemben fellépők csoportját, akiknek gyakorlatilag az élére állt.
F. Béla a televízióban látta, hogy mi történik az MTV székházánál szeptember 18-ról 19-re virradóra és ekkor döntött arról, hogy Budapestre utazik. Sisakot és gázálarcot is vitt magával, ezekről a bíróság hétfőn elrendelte, hogy azokat adják ki a katona egységének.
Az enyhítéssel kapcsolatban a bíró kifejtette: az enyhítő körülmények - így az őszinte beismerő vallomás, a megbánás, illetve a korábbi büntetlen előélet - adott erre lehetőséget. Hozzátette: a súlyosító körülmények - miszerint szerződéses katonaként követte el a bűncselekményt, s hogy az ilyen jellegű bűncselekmények elszaporodtak - nem tették lehetővé a felfüggesztett szabadságvesztést.
Az ítélőtábla katonai tanácsa így nem értett egyet a védői indítvánnyal, hogy a vádlott esetében elegendő lenne a felfüggesztett szabadságvesztés is. Az ügyvéd egyebek mellett kifejtette perbeszédében, hogy a szerződéses katona a vele szemben foganatosított rendőri intézkedés során nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett, ám mégsem tett feljelentést. A védő azzal érvelt, hogy a vádlott ezt az "atrocitás-sort büntetésként élte meg", illetve ezzel tanúsított megbánást.
A bíróság döntött arról is, hogy az elsőfokú bíróság által kiszabott közügyektől való eltiltás mellékbüntetést is megváltoztatja, helyette lefokozással sújtja a vádlottat.
A tárgyaláson felolvasták azt a parancsnoki átiratot is, amely tartalmazza, hogy a katona szerződéses jogviszonya továbbra is fennáll. Ez az átirat cáfolta azt a sajtóban megjelent korábbi állításokat, miszerint a katona szolgálati viszonyát megszüntették volna.
(forrás: MTI)