Lyukak a biztonsági hálón

A törökbálinti élelmiszerbotrány ismét felveti az élelmiszer-biztonsági szabályozás egyik fontos elemének, a nyomon követhetőségnek a hiányát - mondta munkatársunknak Biacs Péter, a Magyar Élelmezésipari Tudományos Egyesület elnöke.

 

 

Ez akkor lesz igazán érdekes, ha az országban száztonnás ismeretlen eredetű élelmiszerek mozoghatnak. Egy 2002-es uniós rendelet szerint ugyanis lehetőség van az átcsomagolásra és a szavatossági határidő meghosszabbítására, ha a termék fogyasztása nem jelent élelmiszer-biztonsági kockázatot. Az élelmiszer útját - és ez vonatkozik az átcsomagolt termékre is - viszont a termőhelytől, illetve az óltól a fogyasztó asztaláig igazolni, s az árut azonosítani kell. Ám ez a jogszabály a felelősségi viszonyokat is átrendezte. A rendelkezés szerint ma az felel a termékért - így annak szavatosságáért is -, aki legutoljára "nyúlt hozzá", akitől a vásárló átveszi azt. Biacs Péter szerint Törökbálinton nem az uniós szabályok szerint jártak el.

Az ügy kapcsán tegnap bejelentették: a kormány szigorítja az élelmiszer-biztonsági előírásokat és átszervezi a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalt (MéBiH). A jövőben újra egy kézben, a földművelésügyi tárcánál lesz az élelmiszer-biztonság feltételeinek vizsgálata, és a tárca tervei között szerepel az előírások szigorítása is. Az uniós csatlakozással egy időben "puhult" fel a Magyar Élelmiszerkönyv, ugyanis korábban a magyar élelmiszer-szabályozás az uniósnál sokkal szigorúbb volt. Gőgös Zoltán, az agrártárca államtitkára hangsúlyozta: többnyire a külföldről származó termékekkel van gond.

Egy kecskeméti parkolóban tegnap több tonna fagyasztott baromfihúst foglaltak le
Egy kecskeméti parkolóban tegnap több tonna fagyasztott baromfihúst foglaltak le
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.