"A vízummentességi program megkönnyíti a terroristák dolgát"
Felületesen szemlélve a vízummentesség kiterjesztése tisztességes politikának tűnik: Washington megjutalmazza az őt támogató országokat azzal, hogy megkönnyíti állampolgáraik számára a beutazást. Ez az érvelés azonban nélkülözi a mély, stratégiai elemzést - írta Janice Kephart, a 2001. szeptember 11-i terrortámadást kivizsgáló 9/11-es bizottság egykori tanácsadója.
A vízummentességi program szerinte valójában az egyik legvonzóbb lehetőséget kínálja a terroristáknak arra, hogy észrevétlenül Amerikába utazzanak.
Az al-Kaida terrorhálózat az utóbbi öt évben igyekezett olyan fiatalokat beszervezni, köztük amerikai, kanadai és mexikói állampolgárokat, akik akadály nélkül mozoghatnak Nyugaton - állapította meg a biztonságpolitikai szakértő.
A börtönbüntetését töltő Zacarias Moussaoui, az öt évvel ezelőtti merényleteket elkövető terroristák társa - aki az amerikai szövetségi rendőrség, az FBI szerint a merényletsorozat huszadik részvevője lett volna, ha előbb őrizetbe nem veszik - a vízummentességi program keretében turistaként, marokkói származású francia állampolgárként jutott Amerikába.
A "cipőbombás" al-Kaida terrorista, Richard Reid - aki 2001 decemberében saját cipője felrobbantásával próbálkozott az American Airlines egy Párizsból tengerentúlra tartó járatán - szintén vízum nélkül utazhatott. A Kereskedelmi Világközpont elleni 1993-as bombamerényletet megszervező Ramzi Juszuf és egy társa hamisított svéd és brit okmányokkal lépték át az amerikai határt.
A szakértő üdvözli, hogy a kormány a 9/11-es bizottság javaslatait követve szorgalmazza az Amerikába látogatók utazás előtti átvilágítását, az útlevek egységesítését, az elveszett és ellopott okmányokkal kapcsolatos adatcserét és a megszigorított repülőtéri vizsgálatokat. Ezek azonban nem változtatnak azon a tényen, hogy a vízummenteségi kör kibővítése a biztonsági kockázatok megnövekedésével járna - tette hozzá.
Janice Kephart szerint ha az amerikai államhatárok áthatolhatatlanok volnának a terroristák számára, és ha meggyőző információk szólnának arról, hogy már egyetlen merénylő sem tervez beutazást, akkor a kongresszusnak érdemes volna fontolóra venni a vízummentességi program kiterjesztését. "De itt még nem tartunk" - állapította meg a szakember, aki szerint a törvényhozásnak mindenekelőtt az a feladata, hogy biztonságosabbá tegye Amerikát, kiküszöbölve azokat a kockázatokat, amelyekből a terroristáknak előnyük származhat.
George Bush elnök múlt heti lettországi és észtországi vizitje során közölte: megpróbálja meggyőzni a kongresszust arról, hogy további országok kerüljenek a vízummentességi programba, az új európai uniós tagországok vízumkötelezettségének eltörlését fogja kezdeményezni.
Az amerikai belbiztonsági minisztérium a bejelentés után szigorított útlevél-ellenőrzéseket és repülőtéri vizsgálatokat, továbbá az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó külföldiek azonnali hazatelepítését helyezte kilátásba a vízummentességi program esetleges kiterjesztése kapcsán.
(MTI)