Mélygarázs a Nagymező utcában: újabb botrány készülődik?
Hiába folytat sürgős vizsgálatot az ügyészség, a terézvárosi Nagymező utcában a tervezett mélygarázs építési telkét ma elkerítették. 150 helyi lakos tiltakozó levele ellenére a VI. kerület jegyzője még válaszra sem méltatta azokat, akik az építkezés leállítását követelik addig, amíg az ügyészség le nem folytatja vizsgálatát - adta hírül a Védegylet. A civil szervezet jogásza, Várady Tibor közölte: “a Jókai téri mélygarázs esetében a Fővárosi Bíróság csaknem minden pontban igazat adott a helyi lakosoknak és civil szervezeteknek. A Nagymező utcai mélygarázs esete pedig erre kísértetiesen hasonlít.” Várady szerint a jegyző ezért nem válaszol.
A Jókai téren kiderült: Terézváros tulajdonában levő területre Terézváros jegyzője összeférhetetlenség miatt ki sem adhatta volna a mélygarázsra az építési engedélyt. A Nagymező utcai fasor védett, és több rendelet a feltétlen megóvását írja elő, Terézváros mégis engedélyezte tizenegy fa kivágását. Hiányzik a házak állagfelmérése, statikai vizsgálata, hiányzik a geológia szakhatóság hozzájárulása: így nem lehet építkezni - hívta fel a figyelmet a Védegylet.
Terézváros jegyzője lapunk érdeklődésére közölte: az “építkezés leállítására vonatkozó petíció” elnevezésű beadvány kézhezvétele (november 27.) után három Nagymező utcai lakóval 29-én a hivatal illetékes vezetőinek jelenlétében egyeztetett, a beszélgetésen a lakók által felvetett összes kérdést megvitatták. Deák Erzsébet tudatta: ma tájékoztatta az egyik lakót arról, hogy a leállítással kapcsolatos döntését legkésőbb december 11-ig meghozza; a kérelem elbírálására a törvény szerint a kézhezvételtől számított 30 nap áll a jegyző rendelkezésére, azaz ez esetben december 28-ig kell válaszolnia - hangsúlyozta.
A Jókai téri mélygarázsra vonatkozó utalással kapcsolatban az a jegyző álláspontja, hogy az építésügyi hatósági eljárásban minden ügy egyedinek számít, azokat egymáshoz hasonlítani semmiképp sem lehet. A fasorra, az állagfelmérésre, a geológiai szakhatóság hozzájárulására vonatkozó felvetéseket pedig a Fővárosi Főügyészség - törvényességi felügyeleti vizsgálat keretében - még vizsgálja. A majdan meghozott döntést magára nézve természetesen kötelezőnek ismeri el - szögezte le.
Deák végül megjegyezte: ő is úgy látja, hogy “újabb botrány alakul Terézvárosban”, de egészen biztos, hogy azt nem a hivatal vagy az önkormányzat gerjeszti.