Túl hosszú koalíciós "szolgálati idő"?
Befoltozható az a rés a koalíció, illetve a költségvetés falán, amit az SZDSZ ütött, amikor megszavazta a Fidesz módosító indítványát nyugdíjügyben - ebben bíznak a szocialisták. A kisebbik kormánypárt azzal, hogy rábólintott az ellenzék javaslatára, álláspontjuk szerint megszegte a koalíciós szerződést, ami kimondja: harmadik párt javaslatára az SZDSZ vagy az MSZP akkor voksol igennel, ha azzal mindketten egyetértenek. A fideszes módosító indítvány lényege: ha valaki 40 évnyi szolgálati időt tudhat a háta mögött, ne csökkenjen a járandósága, ha nem a "normál", hanem a kedvezményes nyugdíjkorhatár elérése előtt vonul vissza. Ezzel azonban az MSZP és a kormány nem értett egyet. Csakhogy a Fidesz a szabad demokrata Béki Gabriella azon javaslatát vitte a parlament elé, amit a szocialisták több tárgyalás után is visszadobtak.
Az SZDSZ-es képviselő már november elején jelezte: eredeti formájában nem hajlandó igent mondani az előre hozott nyugdíj szabályaira. Ekkor a szocialista frakció megvitatta Béki felvetését, s azt egyhangúlag elutasította. Az indok: korábban már született egy - a kormány által is jóváhagyott - kompromisszum, ami a tervezettnél kisebb mértékű jövedelemcsökkenéssel sújtotta volna a határidő előtt nyugdíjba vonulókat. A Fidesz fölkarolta azonban Béki Gabriella indítványát, s azt az utolsó pillanatban a parlament elé vitte.
Noha Béki mindvégig azt hangsúlyozta, hogy ez kizárólag a saját és nem a frakció indítványa, az SZDSZ hétfő délelőtt mégis felsorakozott mögé: Kuncze Gábor azt közölte, hogy megszavazzák a Fidesz módosítóját.
Ettől függetlenül az ügy a szocialisták szájaíze szerint is eldőlhetett volna - megeshet, hogy titokban a szabad demokraták is ebben bíztak -, csakhogy három szocialista képviselő, Suchman Tamás, Gazda László és Tukacs István nem szavazott, ketten pedig, Kiss Ferenc és Jánosi György igennel voksolt a Fidesz javaslatára. A három nem szavazó egyikéről, Tukacs Istvánról azóta kiderült, hogy valójában szavazott - de mégsem. A technika ördöge közbeszólt: valószínűleg előbb nyomta meg a gombot, mint ahogy a "voksolásra hívó" jel kigyulladt, de az is megeshetett, hogy véletlenül kétszer, gyors egymásutánban nyomta meg a gombot - így a rendszer nem regisztrálta a szavazatot. Kiss Ferenc pedig azt állítja: "félrecsúszott" a keze. A többiek, Suchman, Jánosi és Gazda László a képviselőcsoport jövő heti ülésén adnak számot a történtekről. A Béki javaslatait elutasító frakcióhatározatokra egyébként Jánosi is rábólintott. A hétfő délelőtti frakcióülésen azonban nem esett szó az ügyről, így arról sem, hogy kötelező szavazás köti-e a képviselőket. A szocialisták most abban bíznak, hogy a jövő év elején újra tudják tárgyalni ezt a kérdést a szabad demokratákkal.
A "koalíciós kilengésről" szóló vitába az MSZP belevonta ugyanakkor Kóka János gazdasági minisztert is - ő szintén a "vádlottak padjára" került, hiszen megszavazta az előre hozott nyugdíjkorhatár jelenlegi rendszerének fenntartásáról szóló javaslatot. Mivel a döntés egyetlen vokson múlt, a miniszter megváltoztathatta volna a szavazás eredményét, ha a kormány álláspontját támogatja. Ezért most szocialista körökben azt kérdezgetik: mennyire tekinthető reformpártinak az a miniszter, aki szavakban támogatja ugyan a változásokat, ám ellenük szavaz? óka János azt mondja: el kellett döntenie, hogy a liberálisokkal vagy a szocialistákkal szavaz-e, és ilyen esetekben ő mindig a saját pártját fogja választani. (Kóka János előtt a kabinet tagjaként mérlegelési lehetőség volt ugyanakkor az is, hogy ebben az esetben a kormány vagy a szabad demokraták álláspontját képviseli-e, hiszen a kormány elutasította az indítványt - A szerk.) Hangsúlyozta: szó sem volt egy ellenzéki indítvány elfogadásáról, hiszen eredetileg a szabad demokraták nyújtottak be ilyen tartalmú módosítást, majd a Fidesz-KDNP is szó szerint ugyanazt. Ő úgy gondolja: a nyugdíjrendszer biztosítási jellegének a fenntartását szolgálja, hogy a kor mellett a szolgálati idő is számít - ezért is nyújtotta be az SZDSZ a maga módosítását. Kóka János - az eddig megjelent számokkal szemben, amelyek között akadt olyan is, amelyik 2012-ig 150 milliárd forintos kiesést prognosztizált - úgy vélte, hogy ennél jóval kisebb tételről, több mint 30 milliárdról van szó. A gazdasági minisztérium számításai szerint jövőre ez alig egymilliárdba kerül majd, és a kiadási többlet 2011-re éri el a maximumát: 4,5-ötmilliárd forintot. Úgy tudjuk: a pénzügyi tárca 2009-től számol kieséssel - emiatt a jövő évi költségvetésben nem is terveznek korrekciót. Ám a PM szerint 2009-ben már 11 milliárdos hiányt okoz a régi rendszer fenntartása, és az éves költség három év alatt fokozatosan emelkedik majd 30 milliárd fölé.