Bush az új demokráciák támogatásáról tárgyalt Tallinnban

A volt szovjet térségben kibontakozó új demokráciák támogatása állt George Bush amerikai és Toomas Hendrik Ilves észt elnök keddi tallinni megbeszélésének középpontjában.

"A mai találkozó legfőbb üzenete, a szabadság üzenete azoknak az országoknak, amelyek a szabadság és a demokrácia útjára léptek, és nem engednek egyes szomszédos országok befolyásának" - idézte Ilves szavait hivatalának sajtószolgálata, amely szerint Tallin az "új demokráciák" kifejezéssel elsősorban Grúziára, Ukrajnára és Moldovára utalt. A találkozó során mindkét államfő támogatásáról biztosította a NATO "nyitott ajtók" politikáját, amely "a demokratikus országok egységét" szolgálja.

Ilves felvetette az észt polgárok amerikai vízumkötelezettségének problémáját, Bush pedig arról biztosította őt, hogy a kormányzat foglalkozik ezzel, és a kérdés mihamarabb a kongresszus elé kerül. Bush szerint az észt polgárok számára hamarosan lehetőség nyílik arra, hogy vízum nélkül utazhassanak az Egyesült Államokba, de ehhez el kell érni azt, hogy az elutasított vízumkérelmek száma ne haladja meg az összes folyamodvány három százalékát.

George Bush hétfő este érkezett Tallinnba, és még a nap folyamán továbbutazik Rigába, ahol részt vesz a NATO csúcsértekezletén. Tallinni megbeszélései után Bush kitért a közel-keleti helyzetre is. Kérdésre válaszolva cáfolta azt, hogy Irakban polgárháború zajlana, szerinte a felekezeti erőszakot az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet szítja, egymásra uszítva az iraki felekezeteket. Bush ismételten felszólította Iránt, hogy vessen véget az urándúsításnak, ami az előfeltétele annak, hogy bármilyen tárgyalások kezdődhessenek Washington és Teherán között. Bush szerint elfogadhatatlan, hogy Irán atomfegyvert birtokoljon.

Az amerikai elnök hozzátette ugyanakkor, hogy nem ellenzi Núri al-Máliki iráni kormányfő és Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök teheráni tárgyalásait. Azt reméli, hogy a megbeszéléseknek lesz eredménye is, az egyik hozadéka például az lehetne, hogy Irán békén hagyja Irakot.

Az amerikai elnök szerint a libanoni kormány szándékait aláássák a Szíria és Irán által támogatott szélsőségesek. A demokratikus Libanon nagy vereség lesz azok számára, akik szélsőséges nézeteket vallanak - hangoztatta az amerikai elnök Tallinnban. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.