A büntetőjogot a kormányváltás sem írja felül
Orbán Viktor egy általa vélelmezett bűncselekmény elkövetőjének a felelősségre vonása érdekében kormányfőként is pontosan annyit tehetne, mint a Fidesz elnökeként: feljelentheti a "tettest", és várhatja a nyomozó hatóság döntését - jelentette ki kérdésünkre Hack Péter büntetőjogász, egykori SZDSZ-es képviselő. A nagyobbik ellenzéki párt vezetője a Fidesz hét végi rendkívüli kongresszusán a demokrácia lényegének nevezte az elszámoltathatóságot, és hangsúlyozta: az első adandó alkalommal, amikor érvényt lehet szerezni a mostani kormánnyal szembeni büntetőjogi és pénzügyi felelősségnek, azt meg kell tenni.
Hack szerint a kijelentés értelmezhetetlen, mert az ügyész, mint a büntetőeljárás ura, kizárólag a saját feletteseinek, a legfőbb ügyész pedig a parlamentnek tartozik felelősséggel. A büntetőeljárás megindítására vagy annak megszüntetésére ezért egyetlen kormány sem adhat utasítást. Orbán beszédének jogilag egyébként sincs különösebb relevanciája - állítja Hack -, mert a politikai ellenfél kriminalizálásával elsősorban a saját híveit igyekszik érzelmileg is motiválni. Ugyanakkor azt sugallja, hogy a bűnözőkkel szemben minden eszköz megengedett, ezért a hivatalban levő kormány leváltása érdekében az emberek bátran levetkőzhetik gátlásaikat.
Gyurcsány Ferenc ellen már eddig is érkeztek feljelentések, de az ügyészség nem indított büntetőeljárást, miután nem látta megalapozottnak sem a választási csalás, sem a közérdekű adatokkal való visszaélés gyanúját. Hack szerint ez hitelteleníti Orbán szavait. Annak viszont elvileg nincs akadálya - tette hozzá -, hogy bárki újabb feljelentést tegyen, ám ezzel csak eddig még nem ismert tényekre vagy körülményekre hivatkozva érdemes próbálkozni. Az esetleges kormányváltás viszont büntetőjogilag értékelhetetlen momentum, ezért Hack úgy véli, felesleges addig várni, és ha Orbán tud valamit, mielőbb álljon elő vele.