Tömegtüntetéssé vált a temetés

Tegnap Bejrút központi, maronita katedrálisában végső búcsút vettek a kedden meggyilkolt iparügyi minisztertől, Pierre Dzsemajjeltől. A gyászszertartáson a francia külügyminiszter és több arab ország vezető politikusai is megjelentek.

Bejrút

Volt viszont egy nagy hiányzó: Emile Lahud államfő. Ő az elnöki palotában maradt, sőt a tömeg arról suttogott, hogy erős biztonsági készültséggel vette magát körül, mert attól tartott, hogy a gyászolók majd a palotához vonulnak. Lahudnak van némi félnivalója: a libanoni politikusok közül ő Damaszkusz leghívebb szövetségese. Márpedig a temetés egyfajta Szíria-ellenes tüntetéssé alakult tegnap Bejrútban. A résztvevők meggyőződése szerint a politikai gyilkosságot Damaszkuszban rendelték meg.

Bejrút központja, a tengerparton fekvő Mártírok tere hosszú ideje nem látott ekkora tömeget. A főváros utcáit gyakorlatilag lezárták, hogy a külvárosok felől már kora reggel óta a gyászszertartás helyszíne felé hömpölygő tömeg el tudjon vonulni. Dél felé már egy tűt sem lehetett volna leejteni a főtéren. Százezrek gyűltek össze, hogy kifejezzék a kegyetlen gyilkosság miatti tiltakozásukat. A hangszórókból a meggyilkolt miniszter korábbi, lelkesítő beszédei, a keresztény Falangista párt és a Nyugat-barát Március 14 mozgalom himnuszai hallatszottak. A cédrusos libanoni zászlók erdejében felbukkanó transzparensekre a tavaly február óta tartó gyilkosságsorozat áldozatainak arcképe mellett Független, szabad Libanon és a "Kultúránk az élet" jelszavakat ragasztották fel.

"Bassár el-Aszad a libanoniakat nem tudja elnyomni" - mondja egy a húszas éveiben járó, kezében a falangisták zászlaját hordozó fiatalember. "Pierre Dzsemajjel a függetlenség mártírja, szuverenitásunkat pedig készek vagyunk az életünk árán is megvédeni."

A lelkes frázisok közé azonban pesszimista hangok is vegyültek. "Itt nemcsak Dzsemajjelt, hanem egész Libanont is temetjük" - jegyzi meg halkan a középkorú Adnan, a hegyvidéki maronita keresztényekére emlékeztető dialektusban, miközben háza kapujából a tüntetőket szemléli. "Ez a demonstráció a libanoniak megosztottságát fejezi ki." A felvonuláson valóban csupán az egyik politikai oldal támogatói jelentek meg. A gyászszertartás alkalmával felszólaló politikusok és közéleti emberek sem a nemzeti egységre szólítottak fel. Arra buzdították az embereket, hogy mutassák meg, a síitákkal, és a Michel Aun tábornok vezette ellenzéki keresztényekkel szemben ők alkotják a többséget. Az utcákon falkákban elvonuló fiatalok letépkedték az ellenzék plakátjait, miközben hangosan szidalmazták Emile Lahud köztársasági elnököt és Haszan Naszrallahot, a Hezbollah főtitkárát. A drúzok tradicionális fejfedőjét és pólóján Valid Dzsumblatt "Haladó Szocialista Pártjának" a jelvényét viselő tizenkilenc éves Szabri szerint "nem csak a turbánosnak vannak fegyverei Libanonban. És ha arra kerül sor, leszámolunk velük."

Az, hogy a demonstráció békésen zajlott, talán csak a szokásosnál jóval nagyobb rendőri és katonai jelenlétnek volt köszönhető. A város felett mindenütt a hadsereg helikopterei köröztek. Sok helyen pedig páncélosok vigyáztak, hogy ne történhessen semmiféle rendbontás.

Számháború a nagyhatalmak árnyékában

Pierre Dzsemajjel likvidálása mögött azok az erők állnak, amelyek meg akarják akadályozni Libanon stabilizálódását. Ebben regionális, és belpolitikai okok is közrejátszanak. Libanont keresztény közel-keleti államként hozták létre, de feltételezhető, hogy ma már a több mint hárommilliós lakosság 60 százaléka muzulmán, 40 százaléka keresztény.

A muzulmánok és keresztények közötti kényes hatalmi egyensúly megkérdőjelezése robbantotta ki 1975-ben a polgárháborút. Az ezt lezáró taifi megállapodás értelmében a 128 tagú bejrúti parlamentben 64 mandátum jut a keresztény pártoknak, és 64 képviselői hellyel rendelkeznek a muzulmán pártok (27-tel a síiták). Az államfő maronita keresztény, a miniszterelnök szunnita, a parlament elnöke pedig síita.

A Hezbollah egyre erősebben nyomul, korábbi álláspontját felülvizsgálva már illegitimnek tartja Fuád Szinjóra kormányfő kabinetjét. A nyáron Izraellel vívott háború "sikeressége" után elérkezettnek látta az időt, hogy felszólítsa Szinjórát: alakítsa át a kabinetet "nemzeti egységkormánynyá", amelyben a három nagy felekezet egyaránt 8-8 tárcával rendelkezne. A Hezbollah vezetője, Naszrallah sejk még nem vitte az utcára támogatóit. Ha megteszi, közelebb taszítja az oszágot az újabb polgárháborúhoz.(Z. E.)

Az özvegy a koporsóra borulva zokog
Az özvegy a koporsóra borulva zokog
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.