Európa szeme az orosz gázcsapon
A Financial Times-ban ismertetett felmérés egy Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban és Spanyolországban elvégzett közvéleménykutatás adatain alapul. A vizsgálatban a megkérdezettek 86 százaléka úgy vélekedett, hogy az emberek saját tevékenységükkel érdemben hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, 45 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy ez a jelenség egy emberöltön belül kézzelfogható veszéllyé válhat.
A válaszadók több mint kétharmada hajlandó lenne vásárlási és fogyasztási szokásainak megváltoztatására a veszélyek csökkentése végett, sőt a többség valamilyen adó vagy illeték kivetésébe is belemenne, amivel a felmelegedésért leginkább felelősnek tartott szolgáltatásokat és termékeket (mindenekelőtt a repülést) sújtanák. A megkérdezettek egynegyede ennél is tovább menve konkrét anyagi áldozatokra is hajlandó lenne, azaz például felajánlaná egyheti fizetését a nemes cél érdekében.
A kutatásból az is egyértelműen kiderült, hogy a mind nyilvánvalóbb éghajlati változások és az energiabiztonsági aggodalmak dacára a többség még mindig nem támogatja új atomreaktorok telepítését. Csupán a válaszadók 30 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyetértene új nukleáris erőművek építésével, míg 29 százalék erősen, 17 százalék pedig kevésbé határozottan ellenzi az elképzelést.
Jelenleg az európai lakosságnak csak a 21 százaléka véli úgy, hogy a kőolaj- és a földgázszállításban Oroszország megbízható partner lesz a jövőben, 35 százalék viszont kifejezetten tart a gáz- és az olajcsap elzárásától.
(nsz)