Az önkormányzati vezetők nem engedhetik meg maguknak, hogy a városuk érdekében fellépve megválogassák, hogy a kormány részéről kivel állnak szóba - nyilatkozta lapunknak Kósa Lajos, Debrecen polgármestere.
Kósa Lajos: Le kell ülni a miniszterelnökkel
- Azt mondta, fel sem merült, hogy november 22-én nem mennek el tárgyalni Gyurcsány Ferenchez. A Fidesz és a KDNP deklarálta, hogy nem ül egy asztalhoz vele. Orbán Viktor szerint pedig Gyurcsány "egy akadály", amit az MSZP-nek el kell távolítania.
- Gyurcsány Ferencről az én véleményem is az, hogy "persona non grata". De az a helyzet, hogy az önkormányzati vezetők nem engedhetik meg maguknak, hogy a városuk érdekében fellépve megválogassák, hogy a kormány részéről kivel állnak szóba. S ha azzal bíráljuk a kabinetet, hogy politikai színezet szerint próbál különbséget tenni az önkormányzatok között, nem járhatunk el a szerint, hogy a kormányból ki "nem kívánatos". Tehát ezen a ponton a parlamenti politikát, és annak viselkedési szabályait élesen el kell választani az önkormányzati politikától.
- Azt mondta, hogy Demszky Gábor Budapest polgármestere, ezt mindenkinek tudomásul kell vennie, "és pont". Akkor Gyurcsány Ferenc Magyarország miniszterelnöke, ezt tudomásul kell venni "és pont"?
- Igen. Mint Fidesz-politikus nem tudom őt morálisan elfogadni, de Debrecen polgármestereként bárkivel, aki a városomon tud segíteni, leülök.
- A fideszesek akkor is ott lesznek a miniszterelnöknél szerdán, ha a megyei közgyűlési elnökök nem kapnak meghívást?
- Ott. És el fogjuk mondani, hogy ne Gyurcsány Ferenc jelölje ki az önkormányzati tárgyalópartnereket. Mert a megyei közgyűlési elnökök is politikai partnerei az önkormányzati rendszernek, a területfejlesztésnek meg "törvényi alanyai". Ha Gyurcsány a megyéket negligálja, és a régiókat próbálja meg területfejlesztési partnereknek kijelölni, az törvénytelen.
- Az MSZP-s polgármesterek, Csabai Lászlóné és Ipkovich György is egyetértettek azzal, hogy az önkormányzatok határozzák meg, ki tárgyal?
- Igen. Sőt, szerintem szükség van az MDF és a KDNP bevonására, akkor is, ha csak csekély mértékben vannak jelen az önkormányzatokban.
- Heves megye és Budapest kivételével minden megyei közgyűlési elnök fideszes. Így a Fidesznek lenne többsége a miniszterelnöki egyeztetéseken.
- Kínosan ügyeltünk rá, hogy ezt a kérdést ne pártalapon közelítsük meg. Pártpolitikai alapon ugyanis nem lehet megegyezni. Akkor vereségre van ítélve az ügy, ez nyilvánvaló.
- Egy most készített javaslata szerint az Önkormányzati Egyeztető Tanácsnak már nem vétójoga, hanem csak egyetértési joga lenne a Nemzeti Fejlesztési Terv és a költségvetés ügyében. Viszszakozott?
- Ez a vétójog gyengébb formája. Hozzáteszem, ez csak egy lehetséges megoldás... De ha ezen az úton következetesen végig akarunk menni, néhány fontos kérdést még fel kell vetni: azt is, hogy ha az Önkormányzati Egyeztető Tanács elmegy egy kvázi második kamara irányába, akkor az önkormányzati képviselőknek, polgármestereknek a parlamentből fel kell állniuk.
- Le kell mondaniuk a mandátumukról?
- Igen.
- December elején Debrecenben a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnököt választ. Ön lesz Toller László utódja?
- Bevallom, szeretném a szövetség elnöki posztjáért megméretni magam. Remélem, jó eséllyel.