Lenin-szobor az APEC-csúcsra

A Lenin-szobrot is kicsinosították a vietnami fővárosban az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Fórum (APEC) csúcstalálkozójának tiszteletére.

Az idén Hanoiban rendezik a huszonegy tagországgal a világ lakosságának negyven, bruttó hazai termékének ötvenhat, a világgazdaság növekedésének pedig hetven százalékát adó szervezet éves összejövetelét. A találkozón az ázsiai-csendes-óceáni szabad kereskedelmi övezet lehetőségeinek és a környezetvédelmi együttműködések megvitatása mellett fontos szerepet kaphat a biztonságpolitika is.

Az APEC-országok fel kívánják szólítani Észak-Koreát, hogy hagyjon fel nukleáris programjával, és térjen vissza a hatoldalú tárgyalásokhoz. Utóbbi akár be is árnyékolhatja a szervezet igazi célját, a gazdasági párbeszédet. Elemzők szerint ezzel pedig a nem kötelező érvényű megállapodásokra épülő APEC akár értelmét vesztheti, mivel politikai döntéseket csak minimális mértékben képes befolyásolni, és régóta nem sikerült a szervezetnek konkrét ügyekben eredményeket elérnie.

Talán emiatt is kíséri nagyobb érdeklődés Oroszország Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO) történő felvételét megelőző amerikai-orosz megállapodást, a reflektorfénybe került házigazdát, és a csúcs oldalvizén megtartott kétoldalú találkozókat is. Hanoiban találkozik először Bush amerikai elnök a szeptemberben beiktatott japán miniszterelnökkel, Abe Sindzóval. Az USA elnöke azonban leül tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz és Hu Csin-tao kínai vezetővel is, nem beszélve a házigazdáról, Nguyen Minh Trietről. Kiemelendőek még a kétoldalú kapcsolatok javítása jegyében létrejövő japán-kínai és japán-orosz eszmecserék.

A legtöbb figyelmet azonban az új Vietnam kaphatja. A húsz évvel ezelőtt indult doi moi reformok, és Nguyen Tan Dung miniszterelnök külföldi befektetőket és a korrupció felszámolását támogató politikája, úgy tűnik, meghozta gyümölcsét. A nyolcvannégymilliós délkelet-ázsiai ország a kontinens második legdinamikusabban növekvő gazdasága, amely tíz év alatt közel negyedére csökkentette a szegénységi küszöb alatt élők számát. Az elemzők szerint az országimázs javításán is fáradozó országnak a mostani APEC-csúcs legalább annyira fontos, mint Kínának a 2008-as pekingi olimpia.

A Vietnami Szocialista Köztársaság jövő év januárjától a világkereskedelem teljes jogú részese, a WTO tagja lesz. Az országban azonban erősen érződnek a gyors gazdasági fejlődéssel járó társadalmi problémák és az ideológiai kettősség is.

Palanovics Norbert
Tokió

Bush elnök nem vihetett ajándékot Vietnamba

Nem jött be a Fehér Ház számítása, a képviselőházban nem sikerült összeszedni a gyors jóváhagyáshoz szükséges kétharmados többséget, így George W. Bush elnök ma üres kézzel érkezik Vietnamba. A tervezett "ajándék" a két ország kereskedelmének normalizálásáról szóló törvény lett volna - amely jelenleg inkább amerikai érdek, mint vietnami. A világ második leggyorsabban növekvő gazdasága, a hosszabb ideje évi nyolcszázalékos ütemet diktáló ázsiai ország hónapokon belül a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) teljes jogú tagja lesz. Ez számos előnynyel, például a vámtarifák csökkentésével jár, ám ebből az USA addig nem részesül, amíg nem sikerül elfogadni a most elbukott jogszabályt. Bushnak ráadásul csak nyárig van ideje, akkor a demokrata kézbe került kongresszus el fogja venni az elnöknek a gyorsított kereskedelmi szerződésekre vonatkozó jogosítványát.

Az APEC csúcstalálkozója Vietnam történetének legnagyobb nemzetközi rendezvénye. Az amerikai szándék kettős: egyrészt szeretnék újraindítani a nyáron megfeneklett világkereskedelmi tárgyalássorozatot, a "dohai fordulót", másrészt Észak-Koreára és a terrorizmus elleni fellépésre koncentrálva javítanák a biztonságpolitikai együttműködést.

A három évtizeddel ezelőtt befejeződött háború már történelem, Bill Clinton személyében amerikai elnök is járt Vietnamban. Bush (elődjéhez hasonlóan harminc-egynéhány éve mindent megtett a vietnami kiruccanás elkerülésére) látogatása mégis jelentős, mert amerikai befektetők és nagy cégek - a merev vietnami politikai rendszerrel mit sem törődve - ugrása készen várják a kapcsolatok teljes normalizálását. Az Intel a múlt héten már be is jelentette, hogy bővíti vietnami mikroprocesszor-gyártó kapacitását. (H. G.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.