Gyurcsány 2007/2008-ra tervezi a reformokat
A kormányfő elmondta: a reformok 2007-2008-ban valósulnak meg, s addigra állhat be a több biztosítóra épülő egészségügyi ellátás is, a teljes önkormányzati és nyugdíjreform pedig 2010 után esedékes.
A miniszterelnök szerint az elmúlt hónapokban elindított reformok cáfolni fogják azt a két, elsősorban a zsurnalizmusban elterjedt tévhitet, miszerint egy kormányciklus alatt csak egy reformot lehet megvalósítani, illetve, hogy a reformok első négy évében nincs megtakarítás.
"A reform alkalmazkodást jelent a realitásokhoz és az eszményekhez" - fogalmazott a miniszterelnök.
A reformok három lényeges elemének Gyurcsány a minőségileg jobb szolgáltatást, „az egyenlő hozzáférés esélyének megteremtését” és a kormányciklusokon túl ívelő fenntarthatóságot tartja.
Az egészségügyben a biztosítási elv bevezetése átfogó reformot eredményez - mondta a miniszterelnök. Közölte, hogy a kormányon belül megszületett az egyetértés az egészségügyi ellátó rendszer ügyében, amelyről szerdán dönt a kormány.
A reformokkal kapcsolatos kritikus pontok között említette, hogy azok döntések sokaságát igénylik. Ugyancsak problémát jelenthet szerinte a fogadókészség. "Kérdés, hogy 2007 január elsején, vagy másodikán képes lesz-e a vizitdíj számlázására és beszedésére az a kórház, ahova bekerülnek emberek a túlzott alkoholfogyasztás után" - mondta.
A harmadik kritikus pontnak nevezte a reformok hosszú távú politikai fenntarthatóságát, mert a reformok sikerét veszélyezteti a visszarendeződés.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője erre úgy reagált, hogy Magyarországon "kétségbeesett kormányzati pénzbehajtás", "a gazdaság tönkretétele" zajlik, hiszen sem a vizitdíj, sem a tandíj, sem az adóemelések nem nevezhetők reformnak.
Ha minden így folytatódik, akkor a következő 3-5 évben éppen azt a kiugrási pontot, perspektívát veszi el a kormány a magyar gazdaságtól, amire építkezve a reformoknak valóban lenne értelme - mondta. Mindenki számára világos, hogy a reformok 3-5 éven keresztül viszik a pénzt, a megtakarítások csak ezek után jelentkeznek - tette hozzá a szóvivő, aki szerint egy reformalapnak kellene finanszíroznia a változtatásokat.
(forrás: MTI)