Nem indokolt az önelégültség a régióban

A londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank 2006-ra kiemelkedő, 6,2 százalékos gazdasági növekedést vár a működési területéhez tartozó országokban. A szervezet átalakulási jelentése szerint a gyarapodás legfontosabb hajtóereje a hazai fogyasztás.

Az olajipar terjeszkedése révén a legdinamikusabb, 26 százalékos fejlődést Azerbajdzsánban regisztrálta a bank. A kelet-közép-európai és balti országokban a növekedés 5,3 százalék körül alakul.

Erik Berglof, az EBRD vezető közgazdásza azonban óvta a térséget az önelégültségtől. Felhívta a figyelmet arra, hogy a háztartásokat elcsábítja a hitelekhez való könnyű hozzájutás, és ez - párosulva a magas energiaárakkal - inflációs nyomást eredményezhet. Ugyanakkor problémát okozhat, hogy több OECD-ország emelkedő jegybanki kamatai elterelik a befektetők érdeklődését a felzárkózó piacokról.

Magyarországról Zbigniew Kominek, a bank közgazdásza beszélt lapunk londoni tudósítójának. Az elemző a legfontosabb kihívásnak a kormányprogram szigorú végrehajtását nevezte, még ha a reform nem is ígérkezik kellemesnek. A költségvetési egyensúly helyreállítása elengedhetetlen a befektetői bizalom visszaszerzéséhez, de az adóemelések negatív hatást gyakorolhatnak a versenyképességre. Kominek mindenekelőtt az egészségügyben várja a kiadások csökkentését, ahol több fogyasztói hozzájárulást lát szükségesnek. A bank támogatja az önkormányzatok tevékenységének részleges központosítását. Pozitív fejleménynek tekinti a MÁV átalakítására irányuló lépéseket, a szociális juttatások céltudatosabb elosztásának, a rokkantsági jogosultság szűkítésének és az egyetemi tandíjak bevezetésének a tervét.

Zbigniew Kominek a nyugdíjreform költségeinek figyelmen kívül hagyásával (ESA95 szabvány szerint) a GDP 8,6 százalékára rúgó költségvetési deficitet jósol 2006-ra. A 2011- 2013-as eurócsatlakozási tervet "ambiciózusnak" véli, mégis úgy látja, 2009-re ismét jó vágányon halad majd a magyar gazdaság. A következő két év nehéz lesz: a szigorító intézkedések miatt emelkedik az infláció, és az EU-hoz 2004-ben csatlakozott országok közül itt lesz a legalacsonyabb a növekedés.

Bízik a büdzsében az Ecostat

Van esély a gyors és jelentős mértékű kiigazításra - írja az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet annak indokául, miért fogadja el a kabinet jövő évi hiányprognózisát a 2007-es büdzsé benyújtása után. Sőt: a kutatók szerint a kormány által várt, a GDP 6,8 százalékát kitevő deficitnél alacsonyabb, akár 6 százalékos hiányra is van esély. Az Ecostat szerint a rövid távú egyensúlyteremtő intézkedések (adóemelés, ártámogatások leépítése, új költségvetési tartalékok) mellett a jövő évi költségvetés "bizonyos reformlépéseket is tartalmaz". Ugyanakkor az egészségüggyel, az oktatással, valamint a nyugdíjakkal kapcsolatos intézkedések "korántsem tekinthetők teljes körűnek" - néhány helyen a pontos célokat is egyeztetni kell még. A kutatók felhívják a figyelmet: a reformok esetleges elhúzódása további megszorításokat tenne szükségessé.

A hazai gazdasági növekedés jelentősen (az idei 3,9 százalékról 2,5-2,8 százalékra) visszaesik az Ecostat szerint - ez is kedvezőbb a kormány 2,2 százalékos becslésénél. Eközben az infláció 6,5 százalék lesz jövőre, amivel a bérek emelkedése nem tart majd lépést. Az áremelkedés üteme a kutatók szerint az év végi 8 százalékról 2007 végére már 6 százalék közelébe csökkenhet, miközben a forint jelentősen erősödhet: a jövő évi éves átlagárfolyamot 258-260 forint közé várják, ám év végére már 250 forintos euróárfolyamot jósolnak.

Járai Zsigmond jegybankelnök 2007 első fél évére 8 százalék feletti, az év egészére 7, 2008-ra pedig 4 százalék körüli inflációt jósol az MTI szerint. (V. I.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.