Dél-Oszétia elszakadna
Míg Moszkva szemében a Grúziától gyakorlatilag 14 éve elszakadt köztársaság referenduma elősegítheti a helyzet rendezését, addig Tbilisziben azzal vádolják a Kremlt, hogy a 125 ezer lakosú miniköztársaság elszakítására törekszik.
- Több jogunk van az önállóságra, mint Koszovónak - közölte a hivatalosan el nem ismert Dél-oszétiai Köztársaság elnöke. Eduárd Kokojti - akit a szintén most tartott elnökválasztáson a TASZSZ szerint a voksok 95 százalékával megerősítettek tisztségében - ezzel Vlagyimir Putyin korábbi kijelentésére utalt. Az orosz államfő Koszovó esetleges függetlenségét a hasonló dél-oszét törekvések melletti érvként hozta fel.
Igaz, Moszkva nem ismeri el a köztársaságot - ahogyan a hasonló helyzetű, a függetlenséget már 1993-ban megszavazó Abháziát sem -, ám gyakorlatilag "integrálta" az Oroszországhoz csatlakozni kívánó két területet, ahol békefenntartóival is jelen van. Az összesen 280 ezer fős népesség 90 százaléka már orosz állampolgár, mindkét területen a rubel a hivatalos fizetőeszköz. Itt nem érvényes a Grúziával szembeni közlekedési blokád. A népszavazást Tbiliszi mellett a NATO nem ismeri el. Jaap de Hoop Scheffer főtitkár szerint az ilyen referendumok csak növelik a feszültséget a Kaukázusban.