A rendészeti miniszter meghallgatását kezdeményezi a Fidesz
A fideszes politikus szerint a miniszter megsértette az alkotmányt, illetve a bírák függetlenségét, és "szinte államosítani szándékozik az igazságszolgáltatást", mert a levélben lényegében azt kéri az elmúlt hetek sajnálatos eseményeire hivatkozva, hogy a bírák a titkos adatszerzés és információgyűjtés engedélyezéséről lehetőség szerint azonnal hozzanak döntést, ne használják ki a törvényben foglalt 72 órát.
A sajtótájékoztatón kiosztott októberi keltezésű, Lomnici Zoltánnak címzett levélben szerepel: "az állampolgárok nyugalmát a közelmúltban megzavaró és a törvényes rendet veszélyeztető események mielőbbi felderítése a nyomozó hatóság és az igazságszolgáltatás közös érdeke, éppen ezért rendkívül fontos, hogy a kérelmet előterjesztő az eredményes nyomozás folytatáshoz szükséges engedélyt - amennyiben annak feltételei fennállnak - mielőbb megkaphassa".
Cser-Palkovics András azt mondta, a 72 óra egy olyan garanciális elem a törvényben, amely az emberek biztonságát szolgálja a titkosszolgálati eszközök használatával szemben. Hozzátette: a miniszter hétfőn a parlamentben nem tagadta, hogy létezik a levél, amely a Fideszhez úgy jutott el, hogy egyszer csak a párt postaládájában "találta magát".
A Fidesz azt is kifogásolja, hogy Petrétei József a levélben tájékoztatást kért a Legfelsőbb Bíróság elnökétől a bíróságok és a nyomozó hatóságok jelenlegitől eltérő együttműködési formáiról. Véleménye szerint ezzel az igazságügyi miniszter azt kéri egy egészen más hatalmi ág vezetőjétől, hogy hozzon intézkedéseket, gyorsítsa fel az eljárásokat, ezt követően pedig számoljon be a meghozott intézkedésekről.
A levélben Petrétei József a "jelen kivételes helyzetben" kéri a Legfelsőbb Bíróság elnökének segítő közreműködését abban, "hogy a megyei bíróságokon belül kialakíthatóvá váljon egy olyan munka és ügyeleti rend, amely a nyomozó hatóság, az ügyészség és a bíróság eredményes együttműködését szolgálja".
"Kérem elnök urat, hogy a bírósági szervezeten belül ennek érdekében megtett munkaszervezési intézkedésekről, illetve esetlegesen a bíróságok által, a nyomozó hatóságok részéről igényelt, a jelenlegitől eltérő együttműködési formáról tájékoztatni szíveskedjék" - áll a levélben.
A legnagyobb ellenzéki párt úgy látja, egy ilyen tartalmú levelet egy demokráciában nem írhat miniszter az igazságszolgáltatás vezetőjének, mert ez túlmutat azon a lehetőségen, amit megtehet. Cser-Palkovics megjegyezte: amennyiben az igazságügyi miniszter elhibázottnak tart egy szabályozást, akkor a parlamentben kell kezdeményeznie a módosítást és nem leveleket irogatnia.
Mint elhangzott, a kezdeményezett soron kívüli bizottsági meghallgatáson a levél tartalmáról és a hatalmi ágak szétválasztásáról vallott nézeteiről kérdeznék a minisztert. A Fidesz fontolgatja azt is, hogy nemzetközi bírói érdekvédő fórumokhoz fordul az ügyben. A helyettes szóvivő szerint pártja minden parlamenti eszközzel meg kívánja védeni a bírói kar függetlenségét, illetve az embereket attól, hogy politikailag irányított igazságszolgáltatás áldozataivá váljanak.
A Fidesz álláspontja az, hogy Petrétei József a levélben "közvetlen, direkt és azonnali együttműködésre, sőt szinte alárendeltségre" szólítja fel a Legfelsőbb Bíróság elnökét és a bírói szerveket. "Nem elég, hogy békés tüntetőket nyilvánvalóan politikai utasításra brutálisan szétvertek október 23-a estéjén, most már kérdésként merülhet föl, hogy az eseményeket követő igazságszolgáltatási út tekintetében is politikai nyomásra kíván a kormány ítélkezési gyakorlatot megvalósítani" - mondta a politikus.
Nyakó István, az MSZP szóvivője szerint a Fidesz a rendzavarók védelmében, a rendőrség után most a bíróságokat veszi célba. "Nincs ezzel semmi más célja, mint a bizonytalanság, a destabilizáció, a rend megzavarása" - mutatott rá. Hangsúlyozta: a kormány és a kormánypártok nemcsak a rendőrséget, hanem a bíróságokat is megvédik a hazug politikai provokációktól, a Fidesz lejáratásától. Mint mondta, a Fidesz egy, a törvényeknek mindenben megfelelő együttműködési kérelmet igyekszik politikai lufivá fújni, hogy üssön egy újabbat Magyarországon. "Ismét bebizonyosodott, hogy a Fidesz a demokrácia védelmének álarca mögé bújva azokat védi és támogatja, akik (...) a csendes többség, a békeszerető polgárok ellen akarnak fellépni, akár erőszakosan is" - fogalmazott.
(MTI)