USA-választás: demokrata győzelem
Donald Rumsfeld lemondott
Lemond tisztségéről Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter. Távozását George Bush amerikai elnök jelentette be. Utódjául Robert Gates volt CIA-igazgatót nevezte ki. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Demokrata győzelem
Az ellenzéki Demokrata Párt szerezte meg a mandátumok többségét az előzetes eredmények szerint az amerikai képviselőházban a félidős kongresszusi választásokon, a szenátusban azonban még nem dőlt el a harc a két párt között.
A francia hírügynökség szerda reggeli becslése szerint a képviselőház összetétele a következőképpen alakul:
Régi összetétel: Új összetétel:
Demokraták: 202 mandátum 223 mandátum
Republikánusok: 232 mandátum 201
Még el nem dőlt mandátumok száma: 11
A szenátus várható összetétele a választások nyomán:
Régi összetétel: Új összetétel:
Demokraták: 44 mandátum 47 mandátum
Republikánusok: 55 mandátum 49
Független: 1 mandátum 2
Még el nem dőlt mandátumok száma: 2
A szenátusban a demokratáknak hat helyet kellett elhódítaniuk a republikánusoktól, hogy megszerezzék a többéget. Montana és Virginia eredménye lesz a döntő, ahol rendkívül szoros a verseny.
A képviselőháztól eltérően, ahol a demokraták többsége biztos, még nem dőlt el, hogy a demokraták vagy a republikánusok fogják-e ellenőrizni a szenátust. Virginia és Montana államokban még nyílt a harc, a demokratáknak ott győzniük kell ahhoz, hogy a szenátusban is többséget szerezzenek maguknak.
Demokrata győzelmet jósoltak
Az exit pollok eredményei a választások előtti közvélemény-kutatások adataival egybecsengve azt mutatták: a demokraták jobban szerepeltek a republikánusoknál. Az ABC News hírtelevízió szerint tíz választóból hatnak kedvezőtlen véleménye volt George Bush elnökről és az iraki háborús politikáról.
A szokatlanul elmérgesedett, botrányokkal tarkított kampányban mindkét párt a háborúra helyezte a hangsúlyt: a kormányzó republikánusok azt sulykolták, hogy csak ők képesek megvédeni a fenyegetésekkel szemben az Egyesült Államokat, a demokraták viszont azt az üzenetet ismételték, hogy az egész iraki háború egy csődtömeg, amiért a Republikánus Párt és személy szerint Bush elnök a felelős. A legfőbb mérlegelési szempont azonban nem a háború volt.
A szavazás után megkérdezettek 41 százaléka alapvetően a korrupció elutasítására, nyilvánvalóan a Republikánus Párt ellen szavazott. A válaszolók 40 százaléka nevezte meg a fontos döntési szempontok között a terrorizmus elleni küzdelmet, ezenkívül a gazdaság és Irak kérdése a szavazók 39, illetve 36 százaléka számára volt fontos szempont. A terrorellenes harcot és Irakot a két nagy párt támogatói közel azonos mértékben tartották fontosnak. A gazdasági szempontokat figyelembe vevők között azonban - a várakozásokkal ellentétben - a republikánus kormány teljesítményét elutasító demokrata szavazók voltak többségben.
A Bush-kormány - úgy tűnik - rosszul kalkulált, amikor azzal számolt, hogy a választásokon a szavazók elsősorban a helyi kérdések alapján fognak dönteni. A szavazóhelyiségekből kilépőket szondázó CNN szerint a választók 62 százalékát az országos szintű kérdések érdekelték, és csak 33 százaléknak voltak fontosabbak a helyi ügyek.
A CNN felméréseit megerősítve az Amerika Hangja rádió szavazás utáni gyorsfelmérések alapján szintén azt közölte: az ellenzéki jelölteket támogató szavazókat elsősorban nem az iraki háború miatti kiábrándultság, hanem a korrupciós és egyéb botrányok mozgatták.
A hírtelevízióban az is elhangzott, hogy ez volt az eddigi legdrágább kongresszusi választási kampány, a pártok 2,6 milliárd dollárt költöttek a szavazók megnyerésére. Bár a demokraták több pénzt tudtak mozgósítani, mint az előző kampányok idején, még mindig elmaradtak a republikánusoktól, akik viszont így sem tudták ellensúlyozni a népszerűségvesztést.
Kisebb hibák voltak az elektronikus szavazásnál
A 200 millió szavazásra jogosult amerikai a kongresszusi alsóház, a képviselőház összes - 435 - tagját, valamint a felsőház, a szenátus egyharmadát, azaz 33 szenátort és 36 szövetségi állam kormányzóját választotta meg.
Néhány helyen, ahol nem volt erős verseny, már eldőlt a mandátum sorsa: az újraválasztott szenátorok között van a republikánus Richard Lugar Indiana államban, akinek ez lesz a hatodik mandátuma.
Választási illetékesek és szakértők szerint gondok voltak az elektronikus szavazással Colorado, Florida, Indiana, Missouri, New Jersey, Ohio, Tennessee és Texas államban, de - mint mondták - sok helyen a probléma jelentéktelen volt és rövid idő alatt sikerült kiküszöbölni.
Újraválasztották Edward Kennedy szenátort
Újraválasztották Massachussetts államban Edward Kennedy demokrata párti szenátort, a 72 éves politikus 1962 óta tagja az amerikai kongresszus felsőházának. Robert C. Byrd demokrata párti szenátor szintén megőrizte helyét Nyugat-Virginában: a 88 éves Byrd az Egyesült Államok történetében a leghosszabb időt: 48 évet töltött a szenátusban. A republikánus jelöltek közül Richartd Lugar indianai és Olympia Snowe Maine állambeli szenátornak sikerült az újraválasztás.
Több kormányzói hely sorsa is eldőlt. Massachussetts államban a demokrata párti Deval Patrickot választották meg, aki Bill Clinton elnöksége idején az igazságügyi minisztérium polgári jogok osztályát vezette. Ő a második színesbőrű politikus, akit Egyesült Államok történetében kormányzóvá választottak.
Demokrata párti jelöltek győztek Indianában, Ohióban és Pennsylvániában
A demokrata párti jelöltek győztek a félidős képviselőházi választásokon a hagyományosan republikánus fellegvárnak számító Indiana államban, Brad Ellswortnak sikerült győzelmet aratnia a hat ciklust a törvényhozásban töltött John Hostettler felett.
Pennsylvaniában is kulcsfontosságú pozíciót hódítottak el a demokraták: Bob Casey legyőzte Rick Santorum eddigi szenátort, az iraki háború lelkes támogatóját. Ohio államban Sherrod Brown demokrata párti jelölt győzött Mike DeWine eddig republikánus szenátorral szemben.
A 435 fős képviselőházban a Demokrata Pártnak 15-tel, a 100 fős szenátusban pedig hattal több mandátumra van szüksége a többség megszerzéséhez.
Hillary Clinton ismételhet
Újraválasztották Hillary Clinton demokrata párti szenátort, volt first ladyt New York államban. Bill Clinton volt elnök felesége közel 30 millió dollárt költött a kampányára, jóval többet, mint bármelyik versenytársa, annak ellenére, hogy kevésbé veszélyes ellenféllel állt szemben: a republikánus John Spencer kampánykiadása mindössze 4,8 millió dollár volt.
Újraválasztották John Lieberman connecticuti független szenátort is az amerikai média jelentése szerint. Lieberman, aki Ned Lamont demokrata párti és a Alan Schlesinger republikánus jelöltettek volt versenyben, ígéretet tett, hogy újraválasztása esetén a demokrata pártiakkal szavaz majd együtt.
Schwarzennegert is újraválasztották
Újraválasztották Arnold Schwarzenegger kaliforiniai kormányzót is a félidős választásokon a KCBS rádió jelentése szerint. Az osztrák származású egykori testépítő-bajnok a Republikánus Párt színeiben mérsékelt környezetvédő politikájával győzte le a demokrata párti Phil Angelidest.
Megválasztották a képviselőház első muzulmán tagját
A demokrata párti Keith Ellison személyében Minnesotában megválasztották az amerikai képviselőház első muzulmán tagját. A 43 éves feketebőrű ügyvéd sajnálkozását fejezte ki, hogy a vallása iránt tanúsított érdeklődés miatt háttérbe szorult a programja, amelyben a szegények védelmét, általános egészségbiztosítási rendszert és a megújuló energiaforrások fejlesztését tűzte ki célul.
Az első nő az elnökségi székben
"Egy nagy demokrata győzelem küszöbén állunk" - fogalmazott a kaliforniai Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata kisebbségének vezetője, aki pártjának győzelme esetén az első nő lesz, aki betöltheti az alsóházi elnöki tisztét. Ken Mehlman, a Republikánus Párt választási bizottságának elnöke azt mondta, a szenátus ellenőrzését még megtarthatja a kormányzó párt.
Bush elnök sajtótájékoztatón szólít az együttműködésre
A képviselőházi többségnek a Demokrata Párt általi megszerzése miatt csalódást elszenvedő George Bush elnök szerdán sajtótájékoztatót tart, amelyen a felszólítja ellenfeleit az együttműködésre - közölte a Fehér Ház. Tony Snow szóvivő szerint a választások kimenetele, vagyis hogy az előrejelzések szerint a demokraták megszerzik a többséget a képviselőházban, és több szenátusi mandátumot elhódítanak a republikánusoktól, annak tudható be, hogy a demokraták sok időt töltöttek az elnök munkájának bírálatával. Az amerikai televíziókban ismertetett exit poll felmérések szerint a választók döntését a kormányzópárt korrupciós ügyei, a terrorizmus elleni küzdelem és az iraki háború kérdései befolyásolták.
(forrás: MTI)