Szakértők elemzik a zavargásokat
Reményei szerint a grémium a jogalkotás és a politikai szféra, illetve a kommunikációs szakemberek számára is hasznosítható szakmai következtetésekre jut. A testület tagjainak a miniszterelnök ma adja át a megbízólevelet.
A bizottságnak hatvan napja van arra, hogy elkészítse ajánlásait. Ehhez szeretnék felhasználni a zavargásokról készített felvételeket, a civil szervezetek által összegyűjtött információkat, a rendvédelmi szervek szakmai-vizsgálati jelentéseit, az ügyészségi nyomozások során szerzett tapasztalatokat és a nemzetközi szervezetek normáit. A bizottság november végéig megkapja a rendvédelmi szervek jelentéseit és várja az ügyészség tájékoztatóját is. Arra azonban ügyelnek, hogy más szervek hatáskörét ne sértsék. Így nem foglalkoznak egyedi panaszokkal és nem lesznek személyes meghallgatások.
Kérdésünkre Gönczöl leszögezte: az események politikai összefüggéseivel nem foglalkoznak. Meggyőződése ugyanakkor, hogy a grémium képes lesz rámutatni a zavargások történeti hátterére, azok társadalmi-tömeglélektani okaira. Emellett vizsgálják a hatósági beavatkozások jogszabályi hátterét, az intézkedések törvényességét, arányosságát, az emberi jogok érvényesülését.
A munkacsoport tagjai: Gönczöl Katalin, az Országos Bűnmegelőzési Bizottság elnöke, Györgyi Kálmán nyugalmazott legfőbb ügyész, miniszteri főtanácsadó, Bökönyi István nyugállományú altábornagy, rendőrségi csapatszolgálati szakértő, Kacziba Antal nyugállományú rendőr vezérőrnagy, Pataki Ferenc szociálpszichológus, Tóth Judit alkotmányjogász, Halmai Gábor alkotmányjogász, Csepeli György szociálpszichológus és Ormos Mária történész.