Mélyponton a politikusok megítélése

Akárcsak két hónappal ezelőtt, most is állíthatjuk: a rendszerváltozás óta nem volt ilyen kedvezőtlen a magyar politikai elit megítélése (A kampánycsend miatt a szeptemberi felmérés adatai nem jelentek meg lapunkban. - A szerk.) Ilyen alacsony pontszámmal - a 100 fokú skálán 53 ponttal - még nem lehetett listavezető senki, a politikusi értékelések átlaga is minden eddiginél alacsonyabb: már csak 40 pont. A szavazók az ellenoldal politikusaival szemben markánsan negatív érzéseket táplálnak, de - új jelenségként - a sajátjaikkal kapcsolatban is mérséklődnek a pozitív érzelmek. - néhány érdekesség a Szonda Ipsos által 2006. október közepén, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásaiból.

Egyre lejjebb csúsznak a politikusok népszerűségi indexei, általános bizalmi válság alakult ki körülöttük. Már csak a köztársasági elnök rokonszenvpontszáma haladja meg a közepes értéket, mindenki más alá szorult. Az élvonalban álló politikusok mindegyikének mélypontra került a megítélése. Sólyom László ismét vezet ugyan, de pozícióba kerülése óta most ősszel a legalacsonyabb a pontszáma (53). A többiek, Szili Katalin, Göncz Kinga és Dávid Ibolya eddig stabilan 50 pont felettiek voltak, első alkalom, hogy ez nem sikerül nekik. Nem csak ők, hanem a lista szereplőinek fele pályafutásának eddigi legkritikusabb értékelését szenvedi el. Ebből adódóan az egyesített átlagpontszám is alacsonyabb a korábbiaknál, mindössze 40 pont. A negatív tendencia egyértelmű, egy évvel ezelőtt 46, két évvel ezelőtt pedig 48 volt a magyar átlagpolitikus népszerűségi indexe.

A közepes és annál alacsonyabb pontszámok mögött három jellegzetesség húzódik meg. Az már régóta megfigyelhető, hogy valamely párt szimpatizánsai a másik oldal meghatározó politikusait negatívan értékelik. Ennek legfeljebb a mostani mértéke meglepő, ma már a szocialista szavazóktól egyetlen Fidesz- és KDNP-politikusnak se jut 17 pontnál több. A fideszesek ellenérzései az MSZP-s vezetőkkel szemben lényegében ugyanilyen erősek, 10 és 23 közötti pontszámokkal alkotnak róluk véleményt. A kormánypártiak közül egyedül Szili Katalinról kedvezőbb valamivel az ellenzékiek véleménye - ám a 33 pont is kritikus megítélést jelent. Az egyre negatívabb értékelések másik összetevője a saját tábor korábbinál mérsékeltebb kiállása politikusaik mellett. Míg korábban az efféle értékelő pontszámok jellemzően 65-70 pont közöttiek voltak, most többnyire 55-60 pont körüliek. A harmadik sajátosság, hogy a pártoktól távolabb lévő bizonytalan választópolgárok tovább rontják az összképet. Az általuk adott minősítések valamivel negatívabbak, mint amit a két szembenálló tábor értékeléseinek átlaga kiad.

E hónapban Orbán Viktor és Lamperth Mónika indexe csökkent a legtöbbet, 4 pontot. A Fidesz elnökének leginkább a szocialisták és a szabad demokraták körében fogyatkozott meg a népszerűsége (amit a 21-ről 13 pontra és a 31-ről 17 pontra történő változások demonstrálnak). Lamperth - talán nem függetlenül a kiszivárgott beszédnek köszönhetően - a Fidesz-tábortól kapott "büntetést": a múlt havi 30 pont 13 pontra esett.

Az adatfelvétel ideje: 2006. október 15-22.

A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.