Németország - 67 év lesz a korhatár

A német nagykoalíció tervei szerint 2012-től a jelenlegi 65 évről fokozatosan 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt. Az új nyugdíjtörvény-tervezetet még karácsony előtt beterjesztik a Bundestagban. A kormánypártok között az elvi megállapodás már létrejött, bár a korhatáremelés a CDU/CSU és az SPD soraiban is óriási vitát váltott ki, miután ez gyakorlatilag egyet jelent a nyugdíj összegének csökkentésével. A változás elsőként az 1947-es korosztályt érinti, ők a 65. születésnapjuk után egy hónappal mehetnek csak nyugdíjba, az 1964-ben születettekre és a náluk fiatalabbakra már egységesen a 67 éves nyugdíjkorhatár lesz érvényes.

Kivételt jelentenek azok, akik korábban teljesítik a 45 éves munkaviszonyt. Továbbra is lehetséges lesz 63 évesen nyugdíjba menni (legalább 35 év munkaviszony után), ám ebben az esetben alacsonyabb lesz a nyugdíj.

Mivel a németek többsége már eddig sem töltötte ki a teljes szolgálati idejét, és a jelenlegi 65 éves korhatárnál korábban, átlagosan 60 évesen hagyta abba a munkát, nehéz elképzelni, hogy néhány év múlva ez a trend megfordulna. A német munkaerőpiacon ráadásul az ötven év felettiek állásgondokkal küzdenek, a kormány hiába ígéri, hogy segíti az elhelyezkedésüket, a vállalatokat egyelőre nehéz meggyőzni erről - különösen, amikor sok a fiatal munkanélküli. Így nem kizárt, hogy a valódi nyugdíjba vonulás ideje (60 év) a jövőben sem változik, csupán a nyugdíj összege csökken majd annak függvényében, hogy az érintettek a megköveteltnél mennyivel kevesebb évet dolgoztak végig. Németországban az utóbbi ötven évben öt évvel nőtt a várható élettartam, míg a munkával töltött évek száma négy-öt évvel csökkent. "Nem kell matematikusnak lenni ahhoz, hogy valaki megértse: itt valamit tenni kell" - érvelt a korhatár emelése mellett Franz Müntefering alkancellár (SPD).

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.