Napirend előtt a zavargásokról beszéltek a Házban

Az október 23-i zavargások, illetve a pártok közötti együttműködés állt a hétfői napirend előtti felszólalások középpontjában: a kormányoldal és az ellenzék kölcsönösen egymást vádolta az együttműködésre való képtelenséggel, és továbbra is eltérően látta a szeptember közepe óta az országban zajló eseményeket.

Az MSZP-s Podolák György szerint a Fidesz vezető politikusai tudták, hogy hazudnak, amikor azt állították, hogy a rendőrség szándékosan "tolta rá" a tüntetőket október 23-án az ellenzéki párt rendezvényére.

A képviselő hozzátette, a Fidesz lelepleződött, mert kiderült, a rendőrség meg akarta óvni az ellenzéki párt nagygyűlését a provokátoroktól.

Orbán Viktor, Kövér László, Áder János, Semjén Zsolt - belőlük össze lehet állítani a hazug politikai provokátorok tablóját - mondta Podolák György.

Semjén reagálási jogáról háromszor szavaztak

Az elhangzottakra Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője szeretett volna reagálni, de erre a Házszabály értelmében nem volt lehetősége. Ekkor a képviselő személyes érintettségre hivatkozott, így az ülést vezető Szili Katalin megkérdezte a honatyákat, hozzájárulnak-e, hogy Semjén Zsolt szót kaphasson. Az első szavazáskor az Országgyűlés nem volt határozatképes, mert a fideszes és KDNP-s képviselők zöme nem volt az ülésteremben. Később a házelnök még kétszer szavaztatott a kérésről, de egyik alkalommal sem volt határozatképes a Ház.

A Fidesz rendőrök fotóit teszi közzé

Még a miniszterelnök felszólalása után kért szót Lendvai Ildikó. Az MSZP frakcióvezetője arról beszélt, rossz, hogy már annak is örülni kell, november 4-én nem volt rendbontás, rossz, ha az hallható egy rádióinterjúban a Fidesz elnökétől, hogy még a bírósági ítélet előtt "bekarikázzák a rendőrök arcát a fotókon, és közzéteszik nevüket mindazoknak, akikről ők és nem a független bíróság véli úgy, hogy rosszul cselekedtek".

A politikus ugyanakkor azt is mondta, jó, hogy már nem csak erről lehet beszélni, valamint az ország békét akaró többsége, akik nyugalmat akarnak, kiállta a próbát.

Együttműködési képtelenséggel vádolták egymást

Harrach Péter (KDNP) felszólalásában azt mondta, az a vád éri az ellenzéket, hogy nem állnak szóba a kormánnyal, holott Gyurcsány Ferenc tette magát együttműködésre alkalmatlanná. A kormánypártok október 6-án elutasították a szakértői kormány létrehozásának lehetőségét, és "megtartották az együttműködésre alkalmatlan miniszterelnököt" - mondta Harrach.

Ezek után Kuncze Gábor felszólalása következett. Az SZDSZ elnöke szerint Magyarország az európai fejlesztési támogatásokkal óriási lehetőség előtt áll, ám ehhez konszenzus kellene. Viszont nem lehet együttműködni azzal az ellenzékkel, amelyik azt szabja feltételül, hogy az összes, általa felvetett szempontot el kell fogadni, és csak utána hajlandó az együttműködésre.

Aszódi régi vádakat ismételt meg

A fideszes Aszódi Pál az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit röviden felidézve úgy fogalmazott, a magyar konzervatív-polgári oldal kötelessége, hogy emlékezzen a forradalmat követő megtorlás áldozataira.

A képviselő bírálta a kormányt, amiért a 2004-es népszavazáskor elutasította a határon túli magyarok számára a kettős állampolgárságot, amiért bizalmat szavazott Gyurcsány Ferencnek, illetve a miniszterelnököt, mert kiderült, hogy hazudott.

A kormány részéről válaszoló Hiller István oktatási és kulturális miniszter először azt mondta, a fideszes képviselő történelmi áttekintése egy általános iskolás, hetedik osztályos tanulónak is becsületére vált volna. Ezután a miniszter hozzátette, a Fidesz képtelen elviselni, hogy az országgyűlési választáson az MSZP győzött, és állandóan megkérdőjelezi legitimitását.

Dávid feudális kiváltságokat emleget

Egészen más témában szólalt fel Dávid Ibolya, aki azt kifogásolta, az országgyűlési képviselők hitelét rontja, hogy a mentelmi jogot érintő kérdésekben pont a "feudális kiváltságokat" nem szavazta meg a Ház.

Az MDF elnöke úgy vélte, amíg nem mutatkozik józan önkorlátozás a képviselők részéről ebben a kérdésben, addig a társadalom úgy fogja megítélni, hogy vannak, "akik egyenlőbbek az egyenlőknél".

A felszólalásra Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter válaszolt kifejtve, hogy a mentelmi jog kétharmados többséget igénylő szabályozás.

Gyurcsány köszönetet mondott a békés többségnek

A miniszterelnök köszönetet mondott a nyugodt békés többségnek az 1956-os évforduló megünneplésének kapcsán tanúsított magatartása miatt a Parlamentben napirend előtti felszólalásában, amelyről az ellenzék kivonult.

"Nehéz heteken vagyunk túl, embert próbáló heteken, a harmadik magyar köztársaság kibírta a próbát, a rend erősebbnek bizonyult a rendetlenségnél, a törvény a törvénytelenségnél, a nyugalom akarása a nyugtalanságnál. Köszönöm Magyarországnak" - fogalmazott Gyurcsány, szavait a kormánypárti képviselők tapssal fogadták.

A kormányfő megköszönte az ’56-os emlékbizottság és az ünnepségek szervezésében lebonyolításában közreműködők munkáját, akik "varázslatot kívántak tenni", és hozzátette, hogy ha ez nem sikerült, az nem az ő bűnük, hanem a középszer politikájának tobzódásáé.

Hangsúlyozta: az életnek és a kormányzásnak folytatódnia kell. "Tesszük a dolgunkat, hogy rend legyen, hogy erős és büszke hazát teremtsünk 1956 örökségéből" - mondta.

A miniszterelnök felszólalását megelőzően felolvasták Sólyom László államfő átiratát, amelyben megállapította, hogy Katona Tamás pénzügyi államtitkári megbízatása lemondás miatt október 16-i hatállyal megszűnt, helyére pedig Tátrai Mikóst nevezte ki november 1-i hatállyal.

(forrás: MTI)

Podolák György
Podolák György
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.