Túl a demokrácia legdurvább másfél hónapján

Azzal, hogy a november 4-i hidegben a Fidesz néma tüntetést kért és kapott híveitől, a radikálisok pedig már nem tudták felforgatni Budapestet, valószínűleg véget ért egy szakasz abban a politikai konfliktussorozatban, amely a kormányfő őszödi beszédének kiszivárogtatásával kezdődött el. A folytatás bizonytalan, de nagy valószínűséggel kevéssé lesz erőszakos -, a szó fizikai értelmében -, mint az eddigiek. A következőkben az új demokráciát eddig ismeretlen próbatételek elé állító folyamat állomásait elevenítjük fel.

Szeptember 17., vasárnap 16 óra: A Magyar Rádió honlapjára feltették Gyurcsány Ferenc május végi, az MSZP balatonőszödi zárt frakcióülésén elhangzott beszédét. Este a Parlament előtt kormányellenes tüntetők jelentek meg.

Szeptember 18., hétfő: A Kossuth téri kormányellenes tüntetők közül kivált egy csoport, amely este 11 óra után megostromolta a Magyar Televízió Szabadság téri székházát. Az összecsapásban a rendőrök maradtak alul, a randalírozók bejutottak a tévé épületébe, és jelentős károkat okoztak.

Szeptember 20., szerda: Tizenötezren gyűltek össze a Kossuth téren. A rendőrség a Magyar Rádió és az MSZP Köztársaság téri székházát is kordonnal erősítette meg, a tüntetők késő este a Rákóczi úton randalíroztak.

Október 1., vasárnap: A vártnál nagyobb arányú ellenzéki győzelmet hozott az önkormányzati választás. Sólyom László köztársasági elnök tévébeszédében azt mondta: most az Országgyűlésnek van cselekvési lehetősége, helyreállíthatja a szükséges társadalmi bizalmat. A megoldás kulcsa a parlamenti többség kezében van.

Október 2., hétfő: Orbán Viktor, a Fidesz elnöke 72 órás ultimátumot adott a kormánypártoknak Gyurcsány Ferenc menesztésére.

Október 6., péntek: Az Országgyűlés név szerinti szavazással, 207 igennel, 165 ellenében bizalmat szavazott a kormánynak, a miniszterelnöknek és programjának. Nyolcvan- százezer szimpatizáns előtt Igen, Magyarország! charta mozgalmat hirdetett meg Orbán Viktor a Kossuth téren rendezett Fidesz-nagygyűlésen. A cél továbbra is a kormányfő lemondatása. Bejelentik, hogy a Fidesz addig hívja naponta tüntetésre az embereket, ameddig Gyurcsány nem távozik. Eközben a radikális jobboldali "Kossuth tériek" napi demonstrációi is folytatódnak.

Október 16., hétfő: Árpádsávos zászlókkal tüntetők vonultak a Fővárosi Bíróság épülete elé, amnesztiát követelve az általuk politikai foglyoknak nevezetteknek.

Október 19., csütörtök: A Fidesz - tekintettel a közeledő nemzeti ünnepre és a téren megrendezendő állami ünnepségekre - levonul a Kossuth térről. A kormányellenes tüntetők viszont közölték: nem hagyják el a teret, haditervet dolgoztak ki a védekezésre.

Október 20., péntek: Megegyezés született arról, hogy a "Kossuth tériek" meghatározott feltételek teljesítése esetén az október 23-i ünnepségek alatt is a helyszínen maradhatnak.

Október 23., hétfő: A rendőrség hajnalra kiürítette a Kossuth teret, mert a több mint egy hónapja ott demonstrálók megszegték az egyezséget, veszélyeztetve ezzel a hivatalos ceremóniák biztonságát. A térről kiszorítottak kora délután több helyszínen, így az Alkotmány utcában és a Deák téren is öszszecsaptak a rendőrökkel. A tömeg később az Astoria felé húzódott, ahol a Fidesz tartott nagygyűlést. Orbán bejelentette, hogy reformnépszavazást kezdeményeznek. A rendezvény befejezése után késő éjszakáig tartó utcai összecsapások alakultak ki a rendőrök és a tüntetők között.

Október 24., kedd: Az ellenzék a kormány és a rendőrség fellépését kifogásolta a Parlamentben, a kormánypártok a jobboldalt hibáztatták amiatt, hogy a forradalom jubileumát - igen magas rangú vendégek sokasága előtt - ünnep helyett jórészt a szégyen érzése uralta.

November 4., szombat: A forradalom leverésének évfordulóján békésen zajlott le a Fidesz fáklyás felvonulása. A Szabadság téren radikális szervezetek igen csekély létszámmal demonstráltak a szovjet emlékmű lebontását követelve. Néhány száz ember bejelentés nélküli demonstrációt tartott. A rendőrségnek nem kellett közbeavatkoznia.

Mindennap 16 és 22 óra között a Vörösmarty téren - buzdították szombaton egymást a Kossuth téri táborozók utódai. Egyelõre hiába. Nehéz ma demonstrálóra bukkanni a városban, a lelkesedés egy napig sem tartott ki. A tér tegnap 17 órakor kongott az üre
Mindennap 16 és 22 óra között a Vörösmarty téren - buzdították szombaton egymást a Kossuth téri táborozók utódai. Egyelõre hiába. Nehéz ma demonstrálóra bukkanni a városban, a lelkesedés egy napig sem tartott ki. A tér tegnap 17 órakor kongott az üre
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.