Nem volt rendbontás november 4-én
A Vörösmarty téren demonstráltak a radikálisok
Este kilencre befejeződött a budapesti Vörösmarty téren a kormányellenes tüntetés. A demonstrálok eredetileg a Szabadság térről érkeztek, ahol öt szervezet tartott a nap folyamán tüntetést, majd körbejárták az egész Belvárost Budapesten.
A Szabadság térről a belvárosi utcákon át a Vörösmarty térre érkezett néhány száz ember pár szónoklat meghallgatását követően szétszéledt. A demonstrációt több száz rendőr biztosította, televíziós stábok folyamatosan élőben jelentkeztek a helyszínről. Este kilenc óra előtt a demonstrálók elhagyták a teret, a rohamsisakkal és védőpajzzsal felszerelt rendőrök visszavonultak. A József Attila utcában várakozó csapatszállító járművekben és autóbuszokban ülő rendőrök ugyancsak elmentek a Vörösmarty tér környékéről.
A téren, amelyre a héten egy magánszemély jelentett be demonstrációt a rendőrségen, több szónoklat hangzott. A budapesti tüntetések Tomcat néven ismert alakja arról beszélt, hogy november 4-én megmutatták: gyújtogatások és autóborogatások nélkül is képesek méltósággal tüntetni. Az összegyűlt néhány száz ember szemmel láthatólag csalódottan fogadta ezeket a szavakat. Sokan hazaindultak, amit az egymást követő felszólalók szóvá is tettek. A szónoklatok sorában elhangzott az a javaslat, hogy ezentúl minden délután és este a Vörösmarty téren tartsanak tüntetéseket.
A Vörösmarty tér környéki Dorottya és Harmincad utcánál nagyobb rendőri erők sorakoztak fel.
A tüntetők útját az Andrássy úttól igen erős rendőri készültség kísérte. Az Erzsébet térnél rendőrautók és rohamrendőrök sorfala akadályozta meg, hogy a Deák tér irányába menjenek a felvonulók. A menet az Andrássy utat elhagyva egyenesen haladt tovább, majd a József nádor térnél elfordult a Vörösmarty tér irányába. Nem sokkal később a téren csatlakoztak a itt tartott rendezvényhez. A rendőrség lezárta a Vörösmarty térre vezető utcákat.
A jelszavakat kiabáló, Árpád-sávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtató tüntetők néhány órával korábban a Szabadság téren a szovjet hősi emlékmű lebontását követelték. Délután öt óra körül elindultak az Erzsébet tér irányába, majd fél hatkor megpróbáltak a Fidesz által szervezett, fáklyákkal, mécsesekkel felvonuló emberek menetének végéhez csatlakozni a Madách téren. Ezt a Fidesz szervezői megakadályozták, majd 17 óra 40 perckor átengedték a zajos tiltakozókat az Astoria irányába. A néhány száz főnyi tömeg az Astoriától a Rákóczi úton a Köztársasági tér magasságáig vonult, miközben egy részük a Blaha Lujza térnél a Nyugati tér felé fordult. A Rákóczi útról némi tanakodás után levonultak a tüntetők, majd az Erzsébet körúton haladókat utolérve az Oktogon érintésével az Andrássy úton visszaindultak a Belvárosba.
A Madách térig tartott a Fidesz fáklyás felvonulása
Békésen, rendbontás nélkül ért véget szombaton Budapesten a Fidesz fáklyás felvonulása, amelyet az október 23-án történt "brutális rendőrtámadás áldozataiért, az emberi jogok tiszteletben tartásáért és a szabadságért hirdetett meg az ellenzéki párt.
A szolidaritási menet az '56-os forradalom leverésének napján az Andrássy úti Terror Háza Múzeum elől indult el, élén a párt vezető politikusaival, köztük Orbán Viktor pártelnökkel.
A fáklyás felvonuláson mintegy 50 ezer ember vett részt. A rendezvény során beszédek nem hangzottak el, nem voltak bekiabálások, skandálások sem. Az Andrássy úton kétoldalt, a járdán rendőrök is haladtak a felvonulók mellett, akiket saját rendezőik kísértek.A tömeg élén Orbán Viktor, Schmitt Pál, Pokorni Zoltán, Lezsák Sándor, Áder János, Pelczné Gáll Ildikó és Szijjártó Péter egy, "Az igazság szabaddá tesz 1956, 2006" feliratú molinót tartott maga előtt.
A fáklyákkal vonulók a Károly körúti Városháza Parknál lévő ,56-os emlékparkban mécseseket helyeztek el és Gulyás Dénes operaénekes, fideszes országgyűlési képviselő vezetésével elénekelték a Himnuszt.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a mintegy másfél órás rendezvény végén hangosbeszélőn többször is közölte, hogy a Fidesz felvonulása véget ért. A szóvivő köszönetet mondott az embereknek azért, hogy nagy számban és békésen vettek részt a demonstráción, majd arra kérte őket, hogy az Astoria felé induljanak tovább, menjenek haza békével, "ne üljenek fel provokációknak, akár hivatalos szervekének, akár szélsőséges szervezetekének".
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség köszönetét fejezi ki a szolidaritási menet mintegy 170 ezer résztvevőjének - közölte a párt szóvivője szombaton közleményben . "Köszönjük, hogy békésen, csendben, fegyelmezetten és méltóságteljesen tettek hitet a demokrácia, az emberi jogok tiszteletben tartása, az igazság, az őszinteség és a szabadság mellett" - írta Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője köszönetét fejezte ki azért is, hogy a szolidaritási menet résztvevői "nem adtak teret semmiféle provokációnak".
Több vidéki városban volt kormányellenes tüntetés szombaton
Miskolcon a Szent István szobornál gyűltek össze a résztvevők, és ugyanúgy, ahogy szeptember közepétől - néhány nap kivételével - szinte minden nap, a miniszterelnök és a kormány távozását követelték. A demonstráció csendesen zajlott, majd tüntetők békésen hazaindultak.
Délután két órán keresztül a tüntetők félpályás útlezárást tartottak szombaton Kópháza és Nagycenk között. Az akció célja Gyurcsány Ferenc és kormánya, valamint Gergényi Péter budapesti rendőr-főkapitány menesztése volt.
Debrecen főterén, a Kossuth szobornál mintegy nyolcvanan követelték szombat este Gyurcsány Ferenc és kormányának távozását.
Szekszárdon mintegy százan tüntettek, és megerősítették, hogy nem adják fel a kormány lemondását követelő céljaikat, majd mintegy százan gyertyákkal, mécsesekkel együtt vonultak az 56-os emlékműhöz és kopjafához.
Székesfehérváron fáklyás demonstrációt tartottak. Csatlakozik a Fidesz népszavazási kezdeményezéséhez az MVSZ
Csatlakozik a Fidesz népszavazási kezdeményezéséhez a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) és az ellenzéki párt által felsorolt kérdések kiegészítését tervezi - jelentette be Patrubány Miklós, a szervezet elnöke szombat délután a fővárosi Szabadság téren tartott demonstráción. Amennyiben a Fidesz népszavazási kezdeményezése elindul, néhány kérdéssel szeretné megtoldani a Magyarok Világszövetsége - mondta a szervezet elnöke. Patrubány Miklós azt nevezte a legfontosabbnak, hogy a művi meddővé tétel ne legyen állampolgári jog, illetve a magyar kormány követeljen komoly kártérítést Moszkvától az 1956-os forradalom és szabadságharc leveréséért.
A fővárosi Szabadság téren tartott demonstráción mintegy 300 ember előtt Molnár Tamás, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője arról beszélt: rendszerváltást, új alkotmányos rendet és új parlamenti választást követelnek.
(forrás: NOL, MTI, Origo.hu, Index)