Felhívás a demokratikus jogok védelmében

A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet (TASZ) kezdeményezésére hatvanegy értelmiségi és közéleti aktivista nyilatkozatban ítéli el az október 23-i rendőri fellépés módját, és a '89-es jogállami forradalom értékei, az emberi méltóság és a demokratikus jogállam védelmében emel szót.

- Ne engedjünk a ’89-ből! – ez a címe a közleménynek, amely szerint a III. Köztársaság arra a meggyőződésre alapult, hogy rendőrség kizárólag jogállami módon és eszközökkel fogja védelmezni a demokrácia rendjét.

A hatvannégy aláíró olyan elvárásokat fogalmaz meg, mint például az intézkedő rendőrök minden körülmények között tartsák magukat az arányosság követelményéhez, tehát a földön fekvő, védekezésre képtelen emberekbe ne rúgjanak bele. Azt is követelik, hogy az intézkedő rendőr személye azonosítható legyen és tartsák tiszteletben az őrizetbe vett személyek jogorvoslati jogát. Továbbá a felhívás aláírói elvárják, hogy a közhatalom biztosítsa, ne pedig meghiúsítsa a békés gyülekezés jogát.

A közlemény megállapítja, hogy a forradalom ötvenedik évfordulóján a békés utcai tiltakozók és megemlékezők közé erőszakos, szélsőséges rendzavarók vegyültek, és a rendőrség erre a helyzetre egy demokratikus jogállamban elfogadhatatlan módon reagált.

A szöveget többek között Boda Zsolt közgazdász, politológus; Dénes Balázs a Társaság a Szabadságjogokért elnöke; György Péter esztéta; Herbert Tamás pathológus; Illés Zoltán környezetpolitikus, egyetemi tanár; Karátson Gábor Kossuth-díjas író, festőművész; Kis János filozófus; Malgot István író, képzőművész; Orosz István esszéista, a szamizdat Beszélő alapító nyomdásza; Radnóti Sándor esztéta; Schiffer András ügyvéd; Szalai Erzsébet szociológus; Tamás Gáspár Miklós tud.kutató, egyetemi tanár; Ungár Klára közgazdász; Vásárhelyi Judit tanár írta alá.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.