Bush veszélyesebb az észak-koreai diktátornál a britek szerint
A The Guardian brit lap által közölt közvélemény-kutatási eredmények szerint az amerikai elnök megelőzte Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőt és Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfőt is a világra legnagyobb fenyegetést jelentő politikai személyiségek listáján. A közvélemény-kutatás azon kérdésére válaszolva, hogy az Egyesült Államok vezetője veszélyt jelent-e a békére nézve, a brit válaszolók 75 százaléka igennel felelt. 87 százalékuk tartja veszélyesnek a világbékére Oszama bin Ladent, 69 százalékuk Kim Dzsong Ilt és 62 százalékuk Mahmúd Ahmadinezsádot.
A The Guardian az izraeli Háárec, a kanadai The Toronto Star és La Presse, valamint a Reforma című mexikói lappal közösen bízta meg a nagy-britanniai központtal működő ICM kutatóintézetet, hogy végezze el ezt a közvélemény-kutatást mind a négy országban. A közvélemény-kutatásban érintett négy ország közül háromban elutasították az Egyesült Államok és Nagy-Britannia Irak elleni háborúját. A mexikóiak körülbelül 89 százaléka, a kanadaiak 73 százaléka s a britek 71 százaléka vélekedett úgy, hogy indokolatlan volt a Szaddám Huszein (előző iraki elnök) rendszere elleni támadás.
Nagy-Britanniában, amely Izraellel együtt hagyományosan közeli szövetségese Washingtonnak, a megkérdezettek 69 százaléka vélekedett úgy, hogy az Egyesült Államok 2001 óta folytatott politikája miatt a világ kevésbé biztonságos, mint előtte. A kanadaiak 62 százaléka, a mexikóiak 57 százaléka szerint tette Washington politikája veszélyesebbé a világot. Izraelben a megkérdezettek 25 százaléka vélekedett úgy, hogy Bush elnök biztonságosabbá tette a világot, míg 36 százalékuk szerint nőtt a konfliktusok kockázata. További 30 százalék szerint a Bush-kormány politikája nyomán semmi sem változtatott. Csak az izraeliek örültek egyébként Bush elnök iraki háborúról szóló döntésének: 59 százalék egyetértett a háborúval, s csak 34 százalék ellenezte.
Az ICM közvélemény-kutató intézet 1010 felnőttet kérdezett meg október 27. és 30. között végzett reprezentatív felmérésében Nagy-Britannia területén; Izraelben 1078-at, Kanadában 1007-et, Mexikóban pedig 1010-et - írta a The Guardian. E közvélemény-kutatási eredményeket néhány nappal az amerikai kongresszusi választások előtt tették közzé.
(MTI)