Moszkva megduplázná a grúz gáz árát

Grúzia szerint politikai bosszú, Oroszország szerint piaci szabályok alapozták meg a Gazprom tegnapi ajánlatát, amely szerint az orosz gázipari vállalat jövőre 230 dolláros egységáron szállítana földgázt a dél-kaukázusi országba, az idei 110 dollár helyett.

Grúzia ezzel a volt szovjetköztársaságok közül - beleértve az EU-tag balti államokat is - a legdrágábban juthat gázhoz. Ukrajna 130 dollárt fizet ezer köbméterenként, Fehéroroszország pedig 200 dolláros ajánlatot kapott Moszkvától.

Az ötmilliós ország szerény gázfelhasználó: 2006-ra 1,8 milliárd köbméter (Magyarország több mint 10 milliárd köbmétert importál Oroszországból), ennek teljes egészét orosz forrásból biztosítja. Jövőre azonban elkészül az Azerbajdzsánból Grúzián át a törökországi Erzurumig haladó gázvezeték, Tbiliszi ezen keresztül 0,3 milliárd köbméter gázt remél tranzitdíjként, további félmilliárdot pedig 55-60 dolláros áron.

Az idei telet azonban az egyelőre drágának ígérkező gázzal kell kihúznia Grúziának, amely hűvös viszonyt ápol Oroszországgal. Tbiliszi szerint Moszkva a formálisan Grúziához tartozó, gyakorlatilag azonban az 1992-93-as polgárháború befejezése óta független Abházia és Dél-Oszétia elszakítására játszik. A békefenntartóival a térségben jelen lévő Moszkva szerint a megegyezés akadálya azonban az, hogy a grúz fél fegyverrel akarja visszatéríteni az elszakadni vágyó területeket. Ezért követelte Moszkva az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadott határozatban, hogy Tbiliszi vonja ki katonai erőit a Kodori-szorosból.

A tegnap Moszkvában járt grúz külügyminiszter azonban az Eho Moszkvi orosz rádiónak adott interjújában kijelentette: a térségben csak grúz rendőri erők vannak, azok ott is maradnak. Gela Bezsuasvili orosz kollégájával találkozott, ám a Szergej Lavrovval folytatott tárgyalások eredménytelenek voltak. Arról sem sikerült megegyezni, hogy mikor találkozhatna Vlagyimir Putyin orosz és Mihail Szaakasvili grúz elnök.

Eközben továbbra is érvényben van az orosz vízumkiadási szankció, a teljes közlekedési blokád - a külügyminiszter Kijeven át utazott Moszkvába -, és nincs jele annak, hogy a közeljövőben viszszatérhetne az orosz piacra a grúz bor és ásványvíz.

A NATO-ba és EU-ba törekvő Tbiliszinek kevés eszköze van, hogy hasson Moszkvára. Bezsuasvili azonban kijelentette, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tagjaként Grúzia élhet vétójogával, megakadályozandó, hogy a tagságról tárgyalásokat folytató Oroszország a WTO-ba lépjen.

Bezsuasvili Moszkvában nem titkolta: politikai okot lát az áremelés mögött
Bezsuasvili Moszkvában nem titkolta: politikai okot lát az áremelés mögött
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.