Nyugdíjrendszer: előrelátás és empátia
A mintegy 2200 milliárd forintból gazdálkodó nyugdíjkassza ugyanis súlyos hiánnyal küzd, noha jelenleg még tíz munkaképes személy "tart el" három nyugdíjast. De 2050-re már hat nyugdíjas "jut" majd tíz aktív keresőre. Gyurcsány szerint ezért kell változtatni.
A nyugdíjkassza azért "lyukas", mert jelenleg 100 emberből 94 a törvényben szabályozott 62 éves korhatár előtt fejezi be aktív éveit. A módosítások azonban a szerzett jogokat nem érintik. Így nem csorbulhat a fegyveres testületeknél vagy a rendvédelmi szervezeteknél legalább húsz éven át szolgálók nyugdíjba vonulási joga sem.
Nem módosítják a változások a nyugdíjkorrekciós programot sem, pusztán próbálnak rendet tenni a nyugdíj, a munkavégzés és a rokkantnyugdíj sokszor egymásnak ellentmondó szabályai között. Ezek a beavatkozások általában többéves "ráhagyással" lépnek majd életbe. Mert Gyurcsány szerint a nyugdíjrendszerhez csak kellő előrelátással, az alkalmazkodás lehetőségének megteremtésével és nagyfokú empátiával szabad hozzányúlni. Ezért a kormány folyamatos párbeszédet folytat az érdekképviseletekkel, s például az Országos Érdekegyeztető Tanács, az Idősügyi Tanács és az Országos Fogyatékosügyi Tanács is támogatja a kabinet elképzeléseit.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője minderre úgy reagált: a Gyurcsány-csomag következtében emelkedő energia- és élelmiszerárak miatt a kabinet gyakorlatilag elveszi a 13. havi nyugdíjat, a tervezett intézkedések pedig lehetetlenné teszik a nyugdíjasok munkavállalását.