Hittem, hiszek, hinni fogok
Uj Péter szeptember 6-i, az általa a fővárosban tapasztalt anomáliákkal foglalkozó írására reagáltam Farkas és kiáltás című olvasói levelemben (szeptember 29.), amelyre ő viszonválasszal élt, s többek között az alábbiakat írta: "Demszky Gábor utolsó budapesti rajongójaként is utánaszámolhatna, hány éve vezeti a várost a kiváló férfiú (segítek: 16), és ebből hány évig tudta akadályozni munkáját Orbán Viktor (4). Nem mondom, hogy mindenért Demszky a felelős, de legalább néha tehetne úgy, mintha volna némi felelőssége abban, hogy ez a főváros odáig süllyedt, ameddig". Természetesen nem sértő a számomra, ha Demszky szimpatizánsának tartanak. Az vagyok. Az is voltam, vélhetőleg az is maradok. Elfogultság? Részben igen. Fiatal kamaszként ott voltam a demokratikus ellenzékben, és rengeteg mindent tanulhattam az ellenzék jeles személyiségeitől, így többek között Demszky Gábortól is. Mindig kész volt a fiatalabbakkal beszélgetni, hülyéskedni, és közben rengeteg ismeretet adott át nekünk. Demszkynek történelmi érdemei vannak a rendszerváltásban: akkor volt bátor, akkor mert beszélni és álmodni szabadságról, amíg ennek komoly következményei voltak. 1990-ben ő lett a főpolgármesterünk - egy szétrohadóban lévő város gazdája. Egy olyan romhalmaz örököse, amit a régi tanácselnök elvtársak hagytak ránk. Elfelejtette talán, hogy az IKV évtizedekig mennyire elhanyagolta a város társasházait? Hogy milyen állapotban sózták azokat a lakók nyakába? Elfelejtette, hogy nem voltak modern bevásárlóközpontok, szórakozóközpontok? Elfelejtette, milyen lepukkadt állapotban voltak múzeumaink, strandjaink? Egy szocreál városból épített Demszky 16 év alatt egy modern világvárost.
Demszky Gábornak rengeteget kellett hadakoznia az aktuális kormányokkal, akik rendre nem adták meg a fővárosnak azt a támogatást, amit súlya és jelentősége alapján méltán megérdemelt volna. Az ország adóbevételeinek kb. 70 százaléka ugyanis Budapesten termelődik. Amíg más városok a náluk beszedett adók kb. 45-60 százalékát kapják vissza támogatásként az államtól, addig ez a szám Budapest esetében 5 százalék. Demszky abból a bizonyos anyagból kényszerült várat építeni, és ezt bizony sikeresen tette.
A liberális városnak szüksége van Demszkyre, mert emberileg hiteles, múltja példás, és az eredmények a főpolgármesteri poszton is őt igazolják. Hogy el lehetett volna érni még ennél is többet? Igen. Ebben nincs vita közöttünk. De ahhoz az kellett volna, hogy a liberális frakció önállóan tudja vezetni a várost, és ne kelljen folyamatosan kompromisszumokat kötnie. Sokan vannak - Uj Péterhez hasonlóan -, akiknek az a problémájuk Demszkyvel, hogy éppen van rajta sapka vagy nincs rajta, arról viszont úgy gondolom, nem Demszky tehet.
Rózsa Mihály
Budapest