Kóka: 2009-től az egykulcsos adórendszert kell erőltetni
A miniszter a Magyar-Német Kereskedelmi Kamara által szervezett fórumon, csütörtökön Budapesten azzal érvelt, hogy az egykulcsos adó eleinte több száz millió forintos állami bevételkiesést okoz majd, utána azonban kifehéríti a gazdaságot.
A kiesés ugyanakkor megengedhetetlen a költségvetésnek, így új adónemek illetve adóemelés jönnek szóba - jegyezte meg a miniszter példaként említve az ingatlanadót, a vagyonadót, valamint az áfa emelését.
Hangsúlyozta: a lépés érdekében adóáldozatot kell hozni, de ez még mindig jobb, mint ha ez a költség a munkabért sújtja.
Kóka János a konvergenciaprogram remélt eredményéről szólva elmondta: a politikától ki kell kényszeríteni, hogy a felhalmozódott tartalékokat ne osztogatásra, hanem adócsökkentésre fordítsa.
Leszögezte ugyanakkor, hogy az adózásnak a konvergenciaprogramban meghatározott szintjétől a külföldi befektetők esetében sem tudnak eltekinteni.
A miniszter a német és magyar üzletemberek előtt tartott beszédében részletesen ismertette Magyarország gazdaságának erősségeit és gyengeségeit, előbbiek között említve a jó infrastruktúrát, a kedvező jogszabályi környezetet és a rugalmas munkaerőpiacot.
Az államháztartási hiányról szólva Magyarországot a harmadik világbeli országok szintjére soroló jelentésekre hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy innováció és külföldi tőkebefektetések tekintetében az ország a régió vezetője.
A tárcavezető elmondta: Magyarországot a befektetők korábban a politikailag legstabilabb országnak tekintették, amit azonban az elmúlt hetek eseményei jelentősen árnyaltak. Megjegyezte: az országnak 1956 50. évfordulója miatt "bérelt helye volt a világsajtóban, rajtunk múlt, hogy mivel töltjük meg".
Úgy vélte, hogy külföldi befektetők megvárják míg vége lesz a belpolitikai instabilizációnak, az új befektetési lehetőséget kereső külföldiek előtt azonban már Magyarországhoz hasonló feltételekkel jelentkezik Bulgária és Szlovákia.
A konvergencia-programmal kapcsolatban kijelentette: annak alternatívája kizárólag a végletes destabilizáció, sem alacsonyabb számok, sem nemzetközi pénzpiaci türelem nincs ezzel kapcsolatban.
(MTI)