Mélyponton a koalíció politikusai

Az éleződő konfliktusok a Fidesz politikusain kívül valamennyi párt vezetőinek népszerűségét koptatták. Még az MDF-eseket is büntetik a választók - ez derül ki a Mediánnak a HVG megbízásából készült hétvégi felméréséből.

 A két nagy párt támogatottsága közötti különbségen nem változtattak az elmúlt hetek eseményei, ez ugyanakkor a kormánypárti és az MDF-es politikusokról már nem mondható el. A HVG megbízásából a múlt hét végén készült. Medián-felmérés szerint a politikai válságban a szocialisták négy százalékkal növelni tudták a táborukat, vélhetően a korábban a pártban csalódottak egy része állt ismét az MSZP mögé. Ugyanakkor a szocialisták elutasítottsága októberre minden más pártnál nagyobb lett, miként az SZDSZ iránti ellenszenv is most a legerősebb. A Fidesz a teljes népességben 13 százalékponttal, a választani tudó biztos szavazók körében 22 százalékponttal vezet, ez a különbség a Medián szerint már augusztus elején beállt.

A politikusi húszas lista első helyén Sólyom László áll. A második helyezett Dávid Ibolya népszerűségét alaposan kikezdték az elmúlt hetek. Nagyobb, kilencszázalékos Szili Katalin vesztesége, aki a 48 százalékos Orbán Viktor mögé, a negyedik helyre szorult. Orbán Kuncze Gábort (-5 százalék) és a legnagyobbat zuhanó Göncz Kinga (-13) külügyminisztert is megelőzte.

A listán lévő négy fideszes politikus egyike sem veszített népszerűségéből. Sőt Kövér László már Hiller István és Pető Iván mellett van a 29 százalékos polcon. Nagy vesztes Lendvai Ildikó (-7), Lamperth Mónika (-6) és a lista utolsó helyére zuhanó Herényi Károly (-7).

Gyurcsány Ferenc népszerűsége tovább csökkent öt százalékkal. A mostani 33 százalékos mutatónál kisebb népszerűséget kormányfő esetében csak Horn Gyulánál mért a Medián még 1995 őszén (31 százalék), illetve Antall Józsefnél 1993 nyarán (27 százalék). Külön kérdés volt, hogy Gyurcsánynak le kell-e mondania: 39 százalék szerint maradjon, 56 százalék a távozása mellett áll. Orbán Viktort most többen tartják alkalmasnak a miniszterelnöki posztra (45:37), de arra, hogy "jelenleg melyikük viselkedése szolgálja jobban az ország stabilitását", 40:39 arányban Gyurcsány felé billen a mérleg nyelve, a Fidesz tüntetéssorozatát pedig 58 százalék elutasítja.

Ami a kis pártokat illeti: az MDF és az SZDSZ támogatottsága a Mediánnál 3-4 százalékos. A választási adatok szerint egyébként Budapesten az SZDSZ erősebb, a fővárosi listán 12,88 százalékot kapott, szemben az MDF 4,56 százalékával, a főpolgármestert a szabad demokraták adják. A megyei jogú városokban is jobban szerepelt az SZDSZ: minden képviselő-testületben helyet kaptak, míg az MDF a 23-ból öt helyen nem tudott tagot juttatni a testületbe. Az SZDSZ-es polgármesterjelöltek ugyanebben az összehasonlításban hétszer annyi szavazatot kaptak, mint az MDF-esek. (Más kérdés, hogy ez nem jelentett polgármesteri széket.)

Az SZDSZ jön ki jobban a nem megyei jogú városok polgármestereinek összehasonlításából is (25-11), ugyanakkor az MDF több megyei közgyűlésben van jelen (11-9), képviselői számukat tekintve is vezetnek. Végül az SZDSZ számításai szerint az összesített eredményük jobb, mint az MDF-é. A pártok és társadalmi szervezetek által szerzett öszszes szavazatból 8,53 százalék az SZDSZ részesedése, míg az MDF-é 3,8 százalék.

A népszerűségi lista vezetői

 

százalékváltozás

Sólyom László 59 (+4)
Dávid Ibolya 51 (-6)
Orbán Viktor 48 (+1)
Szili Katalin 47 (-9)
Pokorni Zoltán 47 (0)  

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.