Világszerte húszezer ember vár a kivégzésére
A konzervatív újság emlékeztetett arra, hogy 2003 óta immár negyedszer hirdetett akciósorozatot a Halálbüntetés elleni világkoalíció (World Coalition against the Death Penalty - WCADP), amely a kivégzések elleni küzdelem jelszavát írta a zászlajára.
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet összesítései szerint az utóbbi 20 évben a felére csökkent azoknak az országoknak a száma, ahol még alkalmazzák a halálbüntetést. A Fülöp-szigeteken például idén, Mexikóban és Libériában tavaly törölték el ezt a büntetési formát, Kirgizisztán pedig meghosszabbította a kivégzések végrehajtására meghirdetett moratóriumát.
Tavaly azonban még 2148 elítéltet végeztek ki a világ 22 országában. A legtöbbet Kínában, ahol azonban nincs pontos statisztika a halálbüntetésekről: 2005-ben 1770 kivégzésről adtak hírt, közöttük olyanokról, amelyeket nem erőszakos, hanem gazdasági bűncselekmények megtorlásaként hajtottak vére.
A kivégzések számát tekintve Irán áll a második helyen, ahol tavaly 94 elítéltet végeztek ki, majd Szaúd-Arábia következik 86, aztán sorrendben az Egyesült Államok 60, Pakisztán 31, Jemen 24, Vietnam 21, Mongólia és Szingapúr 8-8, Kuvait és Líbia egyaránt 6, Palesztina 5, Banglades, Irak és Tajvan 3, Indonézia és Üzbegisztán 2, japán, Észak-Korea, Szomália és Fehéroroszország 1-1 kivégzéssel.
A Die Presse arról is hírt adott, hogy tavaly 5186 halálos ítéletet hoztak világszerte a bíróságok.
A WCADP internetes honlapján közzétett tájékoztatója szerint a halálbüntetések elleni nap alkalmából a 45 országban tartanak különféle rendezvényeket a kivégzések ellen, több ország külügyminisztériuma pedig nyilatkozatot ad ki erről a problémakörről. (MTI)