Kóka kármentő üzemmódban
- A parlamentben arról beszélt: a labilisnak tűnő belpolitikai helyzet miatt egy nagybefektető "ejtette" Magyarországot. Egyedi ez vagy általános?
- Jelenleg több mint ezer cég van a látókörünkben. Ezek mintegy 1600 milliárd forintnyi tőkét hasznosítanának a régióban. Eddig csak egy befektető jelentette be, hogy módosítja eredeti terveit, s hazánk helyett más országot választ.
- Felfedné a befektető kilétét?
- Nem.
- Szűkítsük a kört: melyik iparágban érdekelt a cég?
- Kitartó fajta vagyok, még nem tettem le róla, hogy viszszacsábítsam Magyarországra. Így nem mondhatok semmit. Maradjunk annyiban, hogy hónapok óta dolgozom egy dealen, egy jelentős beruházás megvalósításán, és most minden erőfeszítésem kútba eshet.
- Mivel indokolta döntését a reménybeli befektető?
- Azzal, hogy a kialakult helyzet megkérdőjelezi, hogy Magyarország végigmegy-e a kormány által kijelölt gazdasági pályán. Ez pedig politikai destabilizációt jelent. Holott - teszem hozzá - a külföldi tőke számára eddig gyakran épp a politikai stabilitás tette vonzóbbá hazánkat a régió többi országánál. Az ellenzék ezt a versenyelőnyt veszélyezteti.
- A kormányfő politikájának "közjogi" megerősítése megnyugtathatja a piacokat?
- Hiszem, hogy igen. De akadnak olyan iparágak - a távközlés vagy az informatika -, ahol egy befektető nem várhat hónapokat a helyzet normalizálódására, mert alulmarad a versenyben. Én most mindenesetre kármentő üzemmódra kapcsolok, lemondom jó pár magyarországi kötelezettségemet, s egy, a hazánkat népszerűsítő gazdasági turnéra indulok Európába és a tengerentúlra, hogy bebizonyítsam: nincs olyan forgatókönyv, amelynek alapján bárki sikerrel destabilizálhatná a magyar gazdaságot, közéletet. (N. B. Gy.)