Zsúr a Puskin moziban
A kezdetben némafilmeket vetítő mozi tönkrement, amikor a műfaj elenyészett; de 1929-ben filmtörténeti jelentőségű váltás helyszíne lett: itt mutatták be Magyarországon az első hangosfilmet, Az éneklő bolondot. A korabeli tudósítások szerint Budapest "legelőkelőbb" mozija 1948-ban, az államosítás során kapta meg új, ma is ismert nevét. A Puskin mozit 1988-ban technikailag korszerűsítették, majd 1998-ban egytermesből háromtermesre építették át. Az átépítés során megtartották a műemléki védelem alatt álló eredeti homlokzatot és az előcsarnokot, az üléseket pedig korszerű és kényelmes fotelekre cserélték le.
A 80. születésnap alkalmából a nézők három szekcióra bontott filmválogatásból szemezgethetnek. A Magyar filmek közkívánatra szekcióban délután háromnegyed négytől éjfélig a legnagyobb sikert aratott hazai alkotásokat vetítik: ezek az Álmodozások kora (Szabó István), a Liliomfi (Makk Károly), A harangok Rómába mentek (Jancsó Miklós), a Csinibaba (Tímár Péter), a Ripacsok (Sándor Pál) és a Sose halunk meg! (Koltai Róbert). A mozgókép szerelmesei magukkal az alkotókkal is találkozhatnak a vetítések során. Az ünnep díszvendége Krencsey Marianne, aki a napokban vette át a színművészeti egyetem aranydiplomáját. A művésznővel a Liliomfi vetítése előtt, 17 órától találkozhatnak a nézők a mozi előcsarnokában, ahol Equinox - 2001 című önéletrajzi könyvét dedikálja.
A filmszínház persze nem csak a magyar film legendáit mutatta be a hazai filmrajongóknak. A Nagy sikerű külföldi filmek szekcióban több megunhatatlan filmklasszikust tűznek újra műsorra a születésnap alkalmából. Többek között látható lesz az M - Egy város keresi a gyilkost (Fritz Lang), a Ködös utak (Marcel Carné), a Broadway Melody (Norman Taurog), a Dühöngő ifjúság (John Osborne), a Psycho (Alfred Hitchcock) és A méhkirálynő (Marco Ferreri). A Művészfilmek elnevezésű szekcióba pedig a filmművészeti egyetem és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kortárs alkotásai kaptak meghívást - így ízelítőt nyújthatnak a mozi jelenlegi feladataiból is.
A kávézóban és az előcsarnokban régi plakátokból, fotókból, korabeli írásokból rendezett kiállítás látható, sőt 24 órán át némafilmeket vetítenek. Akik pedig ezt zenei kísérettel szeretnék élvezni, 17 órától Zsadon Andrea és Szolnoki Tibor filmslágereit hallgathatják meg - vagy egyszerűen hajnalig ünnepelhetik a mozgókép varázslatos karrierjét.