Nyugdíjreform küszöbén
Az okokról, a nyugdíjrendszer feladatairól és a megoldás mikéntjéről azonban igencsak eltértek a vélemények.
Draskovics Tibor, az államreform bizottság vezetője hangsúlyozta: a nyugdíjrendszer hosszú távon akkor válik finanszírozhatóvá, ha kiszabadul a korlátlan állami szerepvállalás ördögi köréből - túlzott elígérkezés, ebből következő egyensúlytalanság, megszorítás, javulás, újabb osztogatás. Az államháztartási alrendszerek átalakításában még itt van - viszonylag - a legtöbb idő, de a törvényeknek 2007-2008-ban meg kell születniük.
Néhány azonnali intézkedés is várható a rokkantsági- nyugdíj-rendszerben és a tényleges nyugdíjba vonulás korának felfelé mozdításában - adminisztratív és pénzügyi ösztönzőkkel. Antal László közgazdász hozzátette: az indexálás megváltoztatásán és a nyugdíjkorhatár emelésén is jó lenne mihamarabb elgondolkozni. A minimálbéren dolgozók várható időskori elnyomorodásának megakadályozására viszont intézményes megoldást kellene találni.
Ilyen lehet az állampolgári alapnyugdíj és a biztosítási elven működő, a befizetésekhez szorosan kapcsolódó munkanyugdíj - fejtette ki Augusztinovics Mária közgazdász és Hamecz István, az MNB ügyvezető igazgatója, aki itt egy reformjavaslat kidolgozójaként volt jelen. Bokros Lajos, a CEU vezérigazgatója ellenben úgy vélte: az állampolgári alapnyugdíj tudatában az emberek végleg "leszoknának" a járulékfizetésről. Azzal ugyanakkor egyetértett, hogy a munkanyugdíj szorosan kötődjön a befizetéshez. Ennek garanciáját ő is az egyéni számlás (NCD) nyugdíjrendszerben látta, mondván, hogy a kiszámítható, világos és követhető szabályok elejét vehetik a politikusok "cukorkaosztogatásának". Hamecz - aki szerint a mai induló nyugdíjak Európában is nagyvonalúnak számítanak - megjegyezte: ez a rendszer Svédországban működik, Lengyelországban már nem igazán, tehát nem árt óvatosnak lenni.
Varga Mihály, a Fidesz szakpolitikusa értetlenül állt a nyugdíjreform vitája előtt, mondván az ellenéki párt korábban kidolgozott javaslata, a virtuális egyéni számlás rendszer mindenkit ösztönözne a járulékfizetésre. Barát Gábor, a Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatója viszont nem találkozott döntésre kész anyagokkal. Megítélése szerint egyébként a jelenlegi nyugdíjrendszer hiánya is elsősorban az elmúlt évtized ötletszerű módosítgatásainak tudható be.