Kínában átültetik a kivégzettek szerveit
Kína beismerte, hogy transzplantációra használják a halálraítéltek szerveit, azt azonban tagadja, hogy kereskedés is folyna azokkal. A kínai külügyminisztérium szóvivője elismerte, előfordul, hogy kórházakban újrahasznosítják a kivégzettek szerveit, ám ezt kizárólag a halálraítélt beleegyezésével, többlépcsős engedélyezési eljárás után teszik. A szervekkel való kereskedelem pedig - ahogy azt az idén júliusban törvénybe is iktatták - tilos az országban - jelentette ki a kormány képviselője csütörtökön Pekingben. A hivatalos állásfoglalásra azért volt szükség, mert a BBC brit televízió a napokban mutatott be egy rejtett kamerás riportfilmet, melyen egy tianjini, jó nevű kórházban állnak készségesen a fizetőképes szervműtétre váró külföldi páciens szolgálatára.
A mit sem sejtő sebész és a transzplantációs ügynök részletesen elmagyarázzák az új máj iránt érdeklődő riporternek, hogy ötvenezer fontért (körülbelül 20 millió forint) három héten belül szállítható a szerv, majd hozzáteszik, hogy szerencsés az időzítés, mivel a közelgő nemzeti ünnep miatt várhatóan megnő a rendelkezésre álló szervek száma. Az újságíró kérdésére elmondják, hogy valóban egy halálraítéltből származik majd a máj, de ezzel nincs semmi baj, hiszen így a likvidált bűnöző végső soron a társadalom javára válik. A kórház dolgozói úgy tudják, az elítéltek lemondanak a testrészeikről. A flottul zajló ügyintézés azonban több külföldi szervezet szerint valószínűsíti, hogy az átültetésre váró betegekhez a kivégzés előtt párosítják a leendő donort.
A transzplantációs műtéteket a jól fizető nyugati és ázsiai kereslet pörgeti fel. Kínában évek óta virágzik a "transzplantációs turizmus". Elegáns környezetben pár hét alatt esik át a szervátültetésen az a japán, koreai vagy angol beteg, aki hazájában éveket várhatna a balesetben elhunyt donor testrészére. A kínai elítéltek szerveinek orvosi, kozmetikai - emberi bőrből kinyert kollagén -, sőt képzőművészeti - az osztrák Günther von Hagens testkiállításai - célokra való felhasználása, illetve áruba bocsátása régóta téma, de Kína mindig elutasítja a külföldi aggályokat. A nyomás miatt az idén júliusban törvényt is hoztak a szervkereskedés betiltására. Azonban a világ többi országának transzplantációs eljárásaival szembeni megdöbbentő gyorsaság, az operációkat hirdető többnyelvű kínai weboldalak mind alátámasztják a feltételezést, hogy a kínai állam tud a szervkereskedelemről, sőt a kórházakon és a kivégzettek szerveiért pénzt beszedő bíróságokon keresztül maga is profitál belőle.
A kivégzettek száma államtitoknak minősül. Emberi jogi szervezetek szerint tavaly több mint nyolcezer elítéltre róttak ki halálbüntetést, egyes források szerint a tízezret is meghaladhatja ez a szám. Kínában 68 bűntény esetében, köztük adócsalásért, sikkasztásért vagy kábítószerrel való visszaélésért is hozható halálos ítélet.