Kétmilliárd dollárba kerül az iraki háború - hetente
A több mint 400 milliárd forintnak megfelelő összeg egy az újság által idézett friss kongresszusi jelentés szerint több mint háromszorosa annak, amennyibe kirobbanásának évében, 2003-ban került az iraki háború, és egyötödével haladja meg a tavalyi kiadásokat.
A Pentagonnak hónapról hónapra többet kell áldoznia arra, hogy fenn lehessen tartani az amerikai katonai jelenlétet. Elsősorban a katonai támaszpontok, bázisok létesítésére, valamint a háborúban használhatatlanná vált fegyverek javítására, cseréjére megy el a pénz. A külföldi amerikai katonai akciók költsége Afganisztánban is megnőtt: a tavalyihoz képest húsz százalékkal többet, hetente 370 millió dollárt fizet ki a védelmi minisztérium az amerikai csapatok állomásoztatására.
A kiadások úgy növekedtek, hogy a csapatok létszáma közben nem változott. Elemzők ezt azzal hozzák összefüggésbe, hogy mindkét országban fokozódtak a felkelők és terroristák támadásai az amerikai erők ellen. A kiadások amiatt is bővültek, hogy a folyamatos katonai jelenléthez, a csapatok ellátásához a korábbinál szélesebb hátteret építettek ki. A lap szerint az úgynevezett félállandó katonai bázisok létesítése az utóbbi hónapokban arra utal, hogy az amerikai hadsereg évekre rendezkedik be a két országban.
A hivatalos Washington cáfolja, hogy hosszú távú katonai jelenlétet tervez, az új harckocsikra, páncélozott járművekre, rádiókra, éjjellátó készülékekre és egyéb eszközökre fordított kiadások azonban éppen erről tanúskodnak - olvasható a The Boston Globe cikkében.
Az Egyesült Államok 2001. szeptember 11., vagyis az Amerikát tért terrortámadások napja óta összesen 509 milliárd dollárt fordított globális terrorellenes háborújára. Ebből 379 milliárdba került az iraki háború, 97 milliárd ment el Afganisztánra és további 26 milliárdot költöttek világszerte az amerikai katonai bázisok biztonságának megerősítésére.
A kongresszusi jelentésben - amellett, hogy kifogásolja, hogy a Pentagon nem szolgáltat friss adatokat a háborús költségekről - az áll: a felsorolt körülmények nem indokolják a katonai kiadások ilyen mértékű növekedését.
(MTI)