A globalizáció a nők munkakörülményeinek romlását eredményezi
A vitában felszólalt Lévai Katalin (MSZP) is, aki szerint a nőket gyakran negatívan érintik a globalizációs folyamatok: nincs egyenlő hozzáférésük az oktatáshoz, a foglalkoztatáshoz, nincsenek döntéshozó pozíciókban, és a kereskedelemben sem játszanak megfelelő szerepet.
A német zöldpárti Hiltrud Breyer jelentése szerint a kereskedelem liberalizációja más-más hatással jár a nőkre és a férfiakra.
"Miközben sok nő is részesült a kereskedelem liberalizációjából és a közvetlen külföldi befektetésekből eredő előnyökből az ebből származó foglalkoztatási lehetőségeknek köszönhetően, a liberalizáció egyúttal hozzájárult a munkahelyi viszonyok informálissá válásához, a munkafeltételek romlásához és a gazdaság számos ágazatában a munkahelyek elnőiesedéséhez" - áll a jelentésben.
A képviselők arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy uniós programokból profitáló európai vállalatok "ne járuljanak hozzá olyan gyakorlatok elterjedéséhez, mint az alkalmazottak, különösen a nők embertelen kizsákmányolása".
Az EP jelezte, hogy szívesen látna több nőt a nemzetközi szervezetekben.
Lévai Katalin szerint a liberalizált kereskedelemnek csak a magasan képzett nők a haszonélvezői. Ezért szerinte realitássá kell válnia az esélyegyenlőségnek, ehhez pedig a foglalkoztatási politikák nyomon követése, a nemekre vonatkozó adatok gyűjtése szükséges.
"A nők fokozott képviselete és részvétele a gazdasági és politikai életben jelentősen hozzájárul a szegénység mérsékléséhez és a fejlődéshez, és több reményt ad a következő generáció jobb jövőjére" - fogalmazott Lévai Katalin.
(forrás: MTI)