Szili Katalin: a petíciós követelések alkalmatlanok tárgyalásra

A petíciót aláírók követelése nemhogy tárgyalásra, még szándékaik megismertetésére sem igazán alkalmas. Ezt az Országgyűlés elnöke írta szerdán, a Kossuth tér előtt tüntetők egy csoportjának hétfőn átadott követelésekre adott válaszlevelében.

Kezdeményezéseikkel az Alkotmány keretein kívül keresik a megoldást, az Alkotmány nem rendelkezik sem alkotmányozó nemzetgyűlésről, sem ideiglenes kormányról. Az Alkotmány módosítására, illetve új Alkotmány elfogadására kizárólag az Országgyűlés jogosult - hangsúlyozza Szili Katalin abban a levélben, amelyet Kelemen András fideszes parlamenti képviselőnek és a petíciót aláíró társainak címzett.

A házelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az Alkotmánytól eltérő közjogi fogalmak bevezetését csak alapos indokkal alátámasztva, szakértői, politikai és társadalmi vitákat lefolytatva lehet érdemben vizsgálni.

Szili Katalin kitért a levélben arra, hogy a követeléseket tartalmazó, hétfőn átvett levelet a házbizottság döntésének megfelelően a frakciókon keresztül valamennyi képviselőhöz eljuttatták. "Követeléseik stílusára és műfajára egyébként az ultimátum jelző illik inkább, ami nem méltó az Országgyűléshez mint legitim népképviseleti intézményhez, de talán még az aláírók eddigi közéleti felelősségvállalásához sem" - jegyezte meg válaszlevelében Szili Katalin.

A házelnök felhívta Kelemen András és az aláírók figyelmét, hogy minden parlamenti képviselő számára biztosított a lehetőség parlamentáris keretekben, a jogalkotás során felvetni és végigvinni alkotmánymódosítási kérdéseit. "Követelésük azonban még jelzést sem tartalmaz az alkotmányozó nemzetgyűlés céljait illetően, ezért nemhogy tárgyalásra, még szándékaik megismertetésére sem igazán alkalmas" - fogalmazott Szili Katalin, aki különösen elfogadhatatlannak nevezte az aláírók által megjelölt 48 órás határidőt.

Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: tárgyalás és valódi konszenzuskeresés csak az alkotmányosság keretei között, és egyenrangúságot feltételezve képzelhető el, ám az eljuttatott szöveg sajnálatos módon nem ezt a szándékot tükrözi. Tájékoztatta az aláírókat arról, hogy a házbizottság tagjai egyértelműen kifejezésre juttatták: az önkormányzati választások nyugodt lefolytatása valamennyiünk érdeke. "Bízom benne, hogy erről önök is hasonlóképpen gondolkodnak" - tette hozzá a házelnök, aki a válaszlevélben mellékelten megküldte a tüntetők egy másik csoportját képviselőktől érkezett levelet, amelyet a Házbizottság hétfői ülésén szintén ismertetett.

A Kossuth téri tüntetők egy csoportja hétfőn adta át petícióját, amelyet az Országgyűlés elnökének megbízásából a parlament civil irodájának vezetője vett át. A többek között Makovecz Imre építész, Papp Lajos szívsebész, Hargitay András egykori világbajnok úszó, Melocco Miklós szobrászművész és Kelemen András fideszes parlamenti képviselő által aláírt petíció alkotmányozó nemzetgyűlés összehívását, ideiglenes kormány felállítását és a tárgyalások azonnali megkezdését követelte.

Az "A nép nevében követeljük" kezdetű szövegben szerepelt még, hogy a követelések elodázása vagy elutasítása a tüntetések eszkalációjához vezethet. A tüntetők 48 órán belül választ kértek. A petíciót aláírók között szerepelt még Bethlen Farkas és Molnár V. József neve is, emellett Pozsgay Imre, az MSZMP egykori köztársaságielnök-jelöltje, Szűrös Mátyás volt ideiglenes államfő és Tőkés László erdélyi református püspök neve is a papírra van nyomtatva, de aláírásuk nem szerepel rajta. A petíciót a köztársasági elnökhöz is eljuttatták.

Az államfő hivatala kedden arról adott tájékoztatást, hogy az alkotmányozó nemzetgyűlés intézményét a hatályos alkotmány nem ismeri, ilyen gyűlés a rendszerváltás óta fennálló alkotmányos berendezkedéssel összeegyeztethetetlen lenne. Wéber Ferenc sajtófőnök közölte: az alkotmány értelmében egyedül az Országgyűlés jogosult az alkotmány módosítására, az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával.

(MTI)

Szili Katalin
Szili Katalin
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.