A világ legnagyobb hitelminősítője a magyar gazdaság kilátásairól
Kai Stukenbrock, az S&P európai feltörekvő piaci besorolásokért felelős területi igazgatója azt mondta: a jóváhagyás főleg azért jó hír, mert a magyar kormány ezután a programban foglalt reformok végrehajtására összpontosíthat, és nem a csomag további módosításával kell foglalkoznia.
Hozzátette azonban: amikor a kormány júniusban előterjesztette a költségvetési konszolidációs programot - amely hozzávetőleg megegyezett a későbbi konvergenciaprogrammal -, akkor egyben feltárta azt is, hogy a közfinanszírozási helyzet sokkal rosszabb a korábban ismertnél.
Stukenbrock megismételte az S&P azon többször hangoztatott érvét, miszerint az egyensúlyi csomag javító hatása valamelyest még el is marad attól, amennyivel a közfinanszírozási szektor állapota rosszabb a csomag előtt ismertnél, vagyis a kiigazítás hatása a hitelminősítő szerint nettó negatív.
Ezért minősítette le a Standard & Poor's a magyar szuverén devizaadósi besorolást (az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői "BBB plusz"-ra) az egyensúlyi csomag ismertetése után, tette hozzá.
A világ legnagyobb hitelminősítőjének vezető elemzője szerint a cég azért hagyta fenn a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást a rontott osztályzaton is, mert az egyensúlyi csomag ismertetése idején sok konkrétum nem volt ismert a tényleges cselekvési tervekről. Ehhez képest "fontos első lépés volt" a konvergenciacsomag, amelyben már vannak konkrétumok és az intézkedési tervekre viszonylag részletes időzítést is ad.
A probléma azonban az, hogy a magyar költségvetési politika hitelessége "viszonylag alacsony" öt olyan év után, amelyben nem sikerült teljesíteni a hiánycélokat, mondta Stukenbrock.
Arra a kérdésre, hogy a konvergenciaprogram EU-bizottsági jóváhagyása önmagában nem elégséges-e a negatív kilátás stabilra javítására, az S&P térségi besorolási igazgatója a fentiekre hivatkozva nemmel válaszolt. Hozzátette: ehhez az kell, hogy hosszabb időtávon át ténylegesen megvalósuljanak a program elemei.
Stukenbrock úgy fogalmazott: a Standard & Poor's áttekintette a konvergenciaporgramot, és "felvázolt magának egy képet arról, hogy mit gondol abból megvalósíthatónak és mit nem, és hogy merre tart a magyar közfinanszírozás ... és ez a vélemény nem függ attól, amit az EU-bizottság mond".
A Standard & Poor's az utóbbi hetekben több elemzésében azt írta, hogy számításai szerint a magyar GDP-arányos költségvetési hiány "az idei 11,0 százalék" után még 2009-ben is 6,8 százalék lesz (a nyugdíjreform és az autópálya-építés költségeit is belevéve, amelyek együtt az S&P szerint évente a GDP-érték 2,5 százalékát teszik ki).
Magyarország adósosztályzatának kilátása jelenleg mindhárom nagy hitelminősítőnél - Standard & Poor's, Fitch Ratings, Moody's Investors Service - negatív, de az S&P az egyetlen közülük, amelyik az egyensúlyi program júniusi ismertetése után rontotta magát a magyar besorolást is, és a rontott osztályzaton is fennhagyta a negatív kilátást.
Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piacokért felelős alelnöke a brüsszeli bejelentés után azt mondta: a konvergenciaprogram elfogadásának várhatóan kismértékben pozitív piaci hatása lesz, de "ez könnyen átfordulhat" az esetleges újabb költségvetési elcsúszás első jeleire.
Evans úgy fogalmazott: a magyar piacokat az elmúlt egy-két hétben övező "negativitás" közepette az EU-bizottságnak "nem is volt más opciója, mint (a konvergenciaprogram) támogatása".
(MTI)