Elfogadta a konvergenciaprogramot az Európai Bizottság
Míg az MSZP-frakció szerint az Európai Bizottság "őszinte, reális és megvalósítható programnak" írta le a magyar konvergenciaprogramot, addig a Fidesz úgy vélekedett, hogy a testület az álláspontja kialakításával tudomásul vette: Magyarország utolsóként szeretne csatlakozni az euro-övezethez.
"Ma napnál világosabbá vált: Magyarországnak olyan legitim kormánya van, amely a problémákkal való szembenézés után a helyes válaszokat is megadta a kihívásokra" - írta az MSZP-frakció közleményében azt követően, hogy Strasbourgban az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta álláspontját az átdolgozott magyar konvergenciaprogramról.
A Fidesz alelnöke azt közölte: az Európai Bizottság nem elfogadta, hanem jóváhagyta a konvergenciaprogramot. Pelczné Gáll Ildikó sajtótájékoztatón úgy vélekedett: a bizottság álláspontja kialakításával tudomásul vette, hogy Magyarország utolsóként szeretne csatlakozni az euro-övezethez. Közölte: a konvergenciaprogram egy második Gyurcsány-csomag, amely az emberek megsarcolásáról szól.
Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) európai parlamenti képviselő sajátosnaknevezte azt, hogy a jelentést öt nappal a választások előtt tettékközzé. Úgy vélte azonban, hogy ez különösebben nem befolyásolhatja aválasztást, és "a kormánynak nincs oka különösebb elbizakodottságra".Minden más újonnan belépett országhoz és a túlzottdeficit-eljárás alattállókhoz képest is "különös gyámsági pályára állt" Budapest - szögeztele.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter azt mondta: Magyarország zöld utat kapott Brüsszeltől. Az SZDSZ-es politikus szerint a strasbourgi döntés azt jelenti, hogy az Európai Bizottság igent mondott a stabilizációra és a reformprogramra.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) megnyugvással vette tudomásul, hogy az Európai Bizottság elfogadta a konvergenciaprogramot, ugyanakkor arra kéri a miniszterelnököt, ne használja fel a döntést saját hatalmának védelmében - közölte Dávid Ibolya, az MDF elnöke a hírre reagálva.
A pártelnök közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy a két nagy párt politikai csatározása "kellemetlen helyzetbe" hozta az Európai Unió "kormányát". Dávid Ibolya szerint az MSZP és a Fidesz politikai csatározása előre hozta az Európai Bizottság döntését.
A KDNP szerint jó, hogy az Európai Bizottság elfogadta a kormány által benyújtott dokumentumot. Halász Zsuzsa, a párt szóvivője ugyanakkor azt mondta: "Brüsszel azt fogadta el, hogy Magyarország nem tudja megmondani, mikorra lesz képes a maastrichti feltételeket teljesíteni".
A konvergenciaprogramot Magyarország 2004 után 2005 decemberében aktualizálta, ám Brüsszel a dokumentum átdolgozására szólította fel a kormányt, mert az abban szereplő célszámokat a bizottság és az EU gazdasági és pénzügyminiszterei nem találták hitelesnek. Az aktualizált változat előkészítésekor, 2006 nyarán, a kormány az unió illetékes hatóságaival is egyeztetéseket folytatott.
Annak érdekében, hogy a korábbiakhoz hasonló statisztikai elszámolási viták ne terheljék a dokumentum elfogadását, több változtatást is végrehajtott a kormány a decemberi konvergenciaprogramon. Így a most tárgyalt dokumentumban a költségvetésen belül szerepel a Gripen vadászgépek elszámolása, az autópálya-építések költsége, és nem tartalmaz magánnyugdíj-pénztári korrekciót.
Almunia szerint komoly kihívások várnak ránkJoaqín Almunia pénzügyi biztos a döntést kommentálva üdvözölte, hogy többszöri célmulasztás után a programban most reális, konkrét intézkedések szerepelnek, de jelezte, hogy még komoly kockázatok és kihívások állnak az ország előtt a program megvalósításához.
"A programban felvázolt lépések megfelelő utat jelentenek az államháztartási hiány leszorításához" - állapította meg a bizottság.
Javasolta a testület egyúttal az EU-tagországok pénzügyminiszteri tanácsának, hogy az eddigi 2008 helyett a 2009-es évben szabjanak új határidőt Budapestnek az összjövedelemhez képest idén 10,1 százalékos államháztartási hiány 3 százalék alá szorításában. A pénzügyi tanácsnak szánt ajánlás sürgeti a kormányt, hogy tegyen meg mindent az új célkitűzés teljesítése érdekében.
Sajtóértekezletén Almunia leszögezte, hogy a programban szereplő számok nem jelentenek meglepetést az ország pénzügyi helyzetének alakulását illetően. Saját előrejelzéseiben a bizottság már korábban jelezte, hogy nagyobb államháztartási hiány várható a korábbi magyar programban szereplőnél. A helyzet jelenleg is nagyon súlyos - emelte ki a biztos.
Jelezte: folytatja a bizottság a helyzet figyelését és annak ellenőrzését, hogy a bejelentett intézkedéseket gyakorlatba is iktatják, és a kormány végigviszi menetrendjét a szerkezeti reformok és a kiadások ellenőrzésének terén. A kormány a kiigazított programban vállalta, hogy évente kétszer jelentést tesz e stratégia végrehajtásáról és a költségvetési célokról - emlékeztetett a bizottság.
"Alapvető fontosságú, hogy Magyarország részletesen kidolgozza és szilárdan végrehajtsa a kilátásba helyezett strukturális reformokat, valamint hogy további késlekedés nélkül megszilárdítsa és véghezvigye a kiadások ellenőrzését és az arra vonatkozó szabályokat" - szögezte le a testület.
Értékelésében a bizottság megállapította, hogy az idei deficitcél jelentős túllépését a megnövekedett kiadások, benne az egészségügy, a nyugdíjak és bérek, az autópálya-építés könyvelésének korrekciója, repülőgép-vásárlások, és a nyugdíjreform költségei okozták. "A kiigazítások jelentős részét, - több mint hat százalékpontot - 2007-ben és 2008-ban kell elérni. Az adósság GDP-hez viszonyított aránya 2008-ban várhatóan még jóval a 60 százalékos referenciaérték fölé, 72,3 százalékra emelkedik, és majd csak 2009-ben indul csökkenésnek" - áll a témáról kiadott sajtóközleményben.
Sajtótájékoztatóján Almunia jelezte, a bizottság és a pénzügyminiszteri EU-tanács év elején döntött arról, milyen menetrendet ad Magyarországnak a konvergenciaprogram kidolgozására, így az értékelés időpontjának kitűzésekor már nem tudott tekintettel lenni az önkormányzati választások időpontjára.
A biztos nem bocsátkozott becslésbe arról, mikor vezetheti be Magyarország az eurót, szerinte előbb látni kell a hiány korrekcióját, és akkor lehet tervezni az euróövezeti csatlakozást.
Veres: elérhetők az uniós pénzek a konvergenciaprogrammal
A magyar konvergenciaprogram alkalmas arra, hogy Magyarország hozzájusson a számára kilátásba helyezett 8.000 milliárd forintos uniós fejlesztési forráshoz - értékelte Veres János pénzügyminiszter az EU bizottság keddi jóváhagyó döntését a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
A pénzügyminiszter hozzátette: az, hogy Brüsszel nem tesz javaslatot a magyar konvergenciaprogram kiegészítésére, egyben eldönti azt a belpolitikai vitát is, hogy vajon ez a program helyes-e. Ezért felszólította a legnagyobb ellenzéki pártot: hagyjon fel azzal a "hitegetéssel", hogy a maastrichti kritériumok adó- és járulékcsökkentéssel teljesíthetők.
Veres János közölte: a kormány számára a feladat világos: október közepén a konvergenciaprogrammal összhangban lévő költségvetést terjeszt 2007-re vonatkozóan az Országgyűlés elé. Hozzátette: Brüsszel útmutatása alapján a program első éveiben kell a jelentősebb lépéseket megtenni.
(forrás: MTI)