Alkotmánysértő a felsőoktatási törvény módosítása

Alkotmánysértőnek találta az Alkotmánybíróság (AB) a felsőoktatási törvény nyári módosításának azt a pontját, amely szerint a rektor csak a gazdasági tanács egyetértésével nyújthat be javaslatokat a szenátusnak. A testület tegnapi határozata szerint ez a passzus alkalmas lehet ugyanis arra, hogy megakadályozza a felsőoktatási intézmények autonóm döntéshozatalát, ez pedig sérti a felsőoktatási autonómiát, így az alaptörvényt is.

Az AB ezzel helyt adott Sólyom László köztársasági elnök kifogásainak, aki nem írta alá a július 24-én módosított jogszabályt: augusztus 2-án előzetes normakontrollt kért az AB-től. Mindez azt jelenti, hogy a fejlesztési részhozzájárulás (fer) bevezetését is tartalmazó törvénymódosítás egyelőre nem léphet életbe, s arról ismét szavaznia kell az Országgyűlésnek.

Az Oktatási és Kulturális Minisztériumban készültek erre. Hiller István miniszter egy háttérbeszélgetésen azt mondta: már készen van az alternatív törvényjavaslat, amely csak "egyetlen mondatában, egyetlen szavában" változtatja meg az eredeti jogszabályt. Úgy tudjuk: legkésőbb október 15-ig benyújtják a parlamentnek a javaslatot.

A fejlesztési részhozzájárulással, vagy ahogy a tiltakozók mondják, tandíjjal kapcsolatos rendelkezéseket viszont nem érintik az alkotmánybírák kifogásai: ezt a kérdést egyébként nem is vizsgálták, mivel az államfő csak a gazdasági tanácsok jogkörével kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat. Így - bár Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke tegnap ismét felszólította a kormányt, hogy fontolja meg, bevezeti-e a tandíjat, és a hallgatók is a vonatkozó rendelkezések visszavonását kérik - a fer nagy valószínűséggel nem kerül ki a törvényből.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.