Gyurcsány, Bauer, Simonovits, Blahó - csomag-csörték, reformviták 4.

Augusztustól 30 százalékkal drágul a háztartási gáz és 10-14 százalékkal az áram - jelentette be június 10-én a miniszterelnök. Az "Új egyensúly" egyszerre faragja le a közigazgatás költségeit, ró komoly többletterheket a tehetős rétegekre, emeli a közszolgáltatások díját, illetve "fagyasztja be" a minimálbért. Az idén 350, 2007-ben és 2008-ban 1000-1000 milliárd forintot "behozó" javaslatcsomag fele-fele részben növelné az állam bevételeit és kurtítaná kiadásait" - így összegezte a tervezett intézkedések hatásait Gyurcsány Ferenc. Dossziénk az "Új Egyensúly" program meghirdetése után lapunk hasábjain és a NOL-on is kibontakozott vita néhány nagy figyelmet keltő hozzászólását gyűjtötte egybe.

SZEPTEMBER

Szeptember 1.
Böröcz Petra: Áldozat

...nehezen fér a józan paraszti ésszel gondolkodók fejébe, hogy ha most a költségvetés megmentése a tét, akkor mi volt tavasszal és tavaly év végén, amikor adócsökkentésről törvénykeztek, és dübörgő gazdaságot emlegettek. Vajon miért kell most azt elhinni, hogy az áldozat meghozza gyümölcsét, és három év múlva stabil költségvetést, csökkenő államadósságot és hatékony állami szolgáltatásokat kapunk. Egyelőre még a hivatalos papírokból sem olvasható ki egyértelműen, mitől is érjük el három-négy év múlva azt, hogy ne kelljen szabadságot kivenni a hivatalos ügyek intézéséhez, és a járulékfizetésért cserébe ne a magánrendelőkben vagy hálapénzért kelljen egészségügyi szakellátást vásárolni.
Ha valaki mindezért verejtéket és könnyeket ígér, arra számítson: csak az áll mögé, aki hisz a szebb jövőben, és abban, hogy a pulpituson álló politikus tudja, mit kell tenni. Egyelőre jóindulattal is csak remélni lehet azt, hogy az áldozat nem hiábavaló, és néhány év múlva elmarad a menetrend szerinti újabb kiigazító csomag.

Szeptember 1.
Simonovits András: A Fidesz és a szakértők

Talán igaza van Orbán Viktornak abban, hogy a gazdasági szakértők és a külföldi hitelezők "cserbenhagyták" őt és pártját, visszatartva kritikájuk javát a választásig. Csak az okot nem ismeri fel vagy nem árulja el: az első Gyurcsány-kormány vélhetőleg azért kapott haladékot a gazdasági szférától a választásokig, hogy ne kerüljön hatalomra a teljes gazdasági irracionalitást hirdető Fidesz. Milyen szakértő vagy hitelező akarna egy olyan politikust látni a miniszterelnöki székben, aki a már finanszírozhatatlan állami kiadásokat is kevesli, aki az elégtelen adó- és járulékbevételeket is elviselhetetlenül nagynak tartja? Elegendő garancia lett volna-e a jövőre nézve, hogy a Fidesz kormányzása idején sem tartotta be választási ígéretei javát?
A nyertes szocialista-liberális koalíció ma már elismerte a választási harcban elkövetett populista bűneit, és vállalva a népszerűtlenség terhét, a fenntartható gazdaságpolitika irányába fordult. Ideje lenne, hogy a vesztes konzervatív oldal is levonja a tanulságokat, és minél előbb visszatérjen a gazdasági racionalitás és az intellektuális becsületesség mezejére! Ez lenne az ország, és abban saját választópolgáraik érdeke.

Szeptember 18.
Gyurcsány Ferenc: Haladás vs. maradás

Szeptember 19.
"Nem fogok játszani semmilyen játszmát"

Gyurcsány Ferenc vágatlan beszéde az MSZP parlamenti képviselőinek tanácskozásán, Balatonőszödön, 2006. május 26-án
A hangfelvétel itt tölthető le.

Szeptember 19.
Bauer Tamás: Megjegyzések egy újságcikkhez

Demokráciában az ellenzékre az a feladat hárul, hogy a parlamentben és a nyilvánosság fórumain a kormánytöbbség hibás döntéseire felhívja a figyelmet, és azokkal szemben mozgósítsa a közvéleményt. Ezt a Fidesz nem tette meg. Most a megszorító csomaggal, tehát a már kialakult baj elhárítására irányuló törekvéssel szemben folytat kampányt, holott a káros döntések javarészt négy évvel ezelőtt, a Medgyessy-kormány első heteiben születtek. Akkor sem az Országgyűlésben, sem a médiában nem figyelmeztetett az ellenzék, hogy nem kellene béreket és nyugdíjakat emelni, mert nincs rá pénz. A parlamenti többség döntései fölötti vétóra viszont az ellenzéknek nincs joga, még polgármesterei és közgyűlési elnökei révén sem. Ha akkor nem figyelmeztettek a veszélyre, amikor a rossz döntéseket meghozták, milyen alapon kifogásolják most a következmények enyhítésére tett intézkedéseket, és milyen alapon törekszenek azok megakadályozására? Nem a Gyurcsány-csomag illegitim, hanem Orbán Viktor törekvése, hogy megakadályozza.

Szeptember 20.
Blahó Miklós: Tévút és hazugságok

A magyar gazdaság 2000 óta tévúton jár. A pénzügyi egyensúlyt leíró adatok - elsősorban a költségvetés és a folyó fizetési mérleg deficitje, az államadósság mutatója - ezt egyértelműen jelezték, s ennek nyomán közgazdászok, kutatók, elemzők erre fel is hívták a figyelmet. A kormányok ezt a problémát elhessentették maguktól.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.