A Fidesz elhalasztja szombati nagygyűlését
Kövér a pontos dátum megjelölése nélkül azt is közölte: a nagygyűlést az önkormányzati választások után rendezik meg. Az indoklás szerint a párt elnöksége a békés, jó szándékú polgárok biztonsága érdekében, a kialakult helyzetre tekintettel döntött így, miután szerdán "konkrét információk" alapján arról kaptak tájékoztatást a kormány képviselőitől, hogy a demonstrációt provokációk, "robbantásos merényletek" zavarhatják meg. Szilvásy György kancelláriaminiszter szerint viszont nem elsősorban robbantásos merényletek merültek fel kockázati tényezőként.
(Orbán Viktor pártelnök este a rádióban azt mondta: a kényszer győzött, nem a józan ész.) Valamennyi parlamenti párt üdvözölte a bejelentést. (MSZP: az egyetlen lehetséges és helyes döntés, SZDSZ: fontos pozitív lépés, MDF: jó első lépés, KDNP: egyetértés, nehéz szívvel.) A döntés vihart kavart a Fideszben: a párt egyik vezetője szerint sokan elégedetlenek lesznek vele, főként a radikálisok. Ugyanakkor a Fidesz elnöke egy tegnap esti televíziós nyilatkozatában leszögezte: pártja a választók akaratát tudomásul fogja venni.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az elmúlt napok eseményeinek értékelésére hívta csütörtök délután személyes megbeszélésre a parlamenti pártok elnökeit és frakcióvezetőit. A találkozón a Fidesz és a KDNP képviselői nem jelentek meg.
A kormány nem módosít politikáján és a kabinet összetételén - jelentette ki csütörtökön Budapesten a miniszterelnök. Hangsúlyozta: a kormány politikáját nem befolyásolja az önkormányzati választás végeredménye. A kormány folytatja a reformokat, a morális politikai adóssággal történő szembenézés, illetve a gazdaság-, társadalompolitikai és erkölcsi fordulat politikáját.
Közben a budapesti Kossuth téri tiltakozás két, jól elkülöníthető részre tagolódott: a Hyde Park-cornerszerű happening megmaradt a délelőttökre és a délutánokra, hogy a tér estére átalakuljon profi tüntetéssé. Egészen késő délutánig nyugdíjasok, középiskolások, érdeklődők hallgatják a színpadra felkapaszkodó, megafonba beszélő társaikat. Estére valódi tüntetéssé változik a tér. Megjelenik úgy 12-15 ezer ember hosszú horgászbotokra szerelt nemzetiszínű és árpádsávos zászlókkal, a megafont profi hangosítás váltja fel. Szerdán a tömeg "közfelkiáltással" igen sajátos szervezeteket alakított, úgymint: Magyar Nemzeti Bizottság 2006, Nemzeti Kerekasztal, alkotmányozó nemzetgyűlést hívtak össze, és öttagú küldöttséget választottak, amelyet a köztársasági elnökhöz menesztenek majd egy petícióval. Alakítottak nemzetőrséget is. Éjfél körül aztán ismét csak nekiindult a városnak a tüntetők "radikális szárnya". Az Oktogon és a Nyugati tér környékén próbáltak randalírozni, de csütörtökre virradóra stabillá vált a rendőrfölény a budapesti utcákon: szétoszlatták őket. Ennek során csaknem 70 személyt állítottak elő a rendőrök az Oktogon környékén, az Andrássy úton a Terror Háza Múzeumnál és a belváros más részein. A kormány távozását követelő tiltakozás tegnap folytatódott.