Három év járna az Isztambuli fattyúért
De csak majdnem, mert csütörtökön bizonyítékok hiányában beszüntették az eljárást. Shafakot nemzetgyalázással vádolták. Az írónő ellen az EU által többször hevesen bírált 301-es paragrafus alapján emeltek vádat. Ez a jogszabály akár háromévi szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi a török nemzet gyalázása miatt. A bírósági eljárást török nacionalisták kezdeményezték, akik szerint a bíróság az EU nyomására döntött így. Ankara visszautasítja, hogy az Oszmán Birodalomban élt örmények körében 90 évvel ezelőtt elkövetett mészárlást népirtásnak minősítsék.
Sok író ellen felhasználták már a 301-es paragrafust, de ez volt az első eset, hogy egy fikciós mű ellen alkalmazták. - Boldog vagyok, de csak magam miatt - mondta az írónő, aki öt nappal ezelőtt kislánynak adott életet, ezért nem jelent meg a tárgyaláson. - Amíg a 301-es paragrafust továbbra is így értelmezik, senki sem írhat könyvet vagy készíthet filmet Törökországban, és az enyémhez hasonlóan sok bírósági ügy lesz - mondta Shafak a Reutersnek.
A jelenleg is több eljárásban szereplő 301-es paragrafus módosítására hajlandónak tűnik a politika. Recep Tayyip Erdogan kormányfő is üdvözölte a bíróság döntését, és jelezte, kész felülvizsgálni a törvényt.
Elemzők szerint a kormány megosztott a kérdésben. Attól tartanak, hogy a jövő évi választáson a nacionalisták megboszszulják a törvény esetleges módosítását. A politikai következményeken túl azonban a 301-es paragrafus kivétele vagy módosítása alapvető változást jelentene a török államfelfogásban.
Musztafa Kemal Atatürk, a Török Köztársaság alapítója a politikai stabilitás érdekében kemény nacionalizmust vezetett be, de egyben reformer is volt, aki csodálta Európát. A térségben növekvő szélsőséges fenyegetettség miatt - mely Ankarát sem hagyja érintetlenül - hasonló kettősség jellemzi a mai több mint 70 millió lakosú Törökországot. Kérdés, hogy a 301-es paragrafus feloldásával - melyet a művészek, gondolkodók és az EU jogosan követelnek - nem éppen a szekularizált köztársaság szélsőséges iszlamista bírálói erősödnek-e meg.
A 35 éves írónőnek feltehetően nem ez volt az utolsó pere. Következő könyve kifejezetten az örmény genocídiumról szól.