Merényletet kíséreltek meg a szomáliai elnök ellen

Legkevesebb tizenegy ember, köztük hat támadó és az államfő egyik fivére vesztette életét hétfőn a szomáliai átmeneti kormány székhelyén, Baidoában elkövetett két robbantásban, amelyet a kormányszóvivő az elnök elleni merényletkísérletnek nevezett.

Abdirahman Dinari szóvivő közölte, hogy az elnök, Abdullahi Juszuf Ahmed sértetlenül túlélte a gyilkossági kísérletet. A Nairobiban tartózkodó Iszmail Mohamed Hurre szomáliai külügyminiszter burkoltan a Mogadishut és Szomália déli részének kiterjedt térségeit ellenőrző iszlámistákat gyanúsította meg a robbantásokkal.

Szemtanúk elmondása szerint egy autóba rejtett pokolgép a parlament épülete előtt lépett működésbe alig tíz perccel azután, hogy az elnök befejezte a képviselők előtt mondott beszédét. A második robbantás a törvényhozás szomszédságában történt. A külügyminiszter késő délutáni sajtóértekezletén úgy nyilatkozott, hogy két nagy erejű robbanás rázta meg a parlament elől útnak induló elnöki gépkocsioszlopot.

A tizenegy halottról szóló, véglegesnek tűnő veszteségmérleget szintén a külügyminiszter hozta nyilvánosságra. "Az elnök kíséretéből öten vesztették életüket és hárman sérültek meg. Hat támadót meggyilkoltak és két másikat elfogtak" - mondta Iszmail Mohamed Hurre. Az államfő öccsének haláláról az elnöki testőrség parancsnoka számolt be újságíróknak, hozzátéve, hogy a fivérnek semmilyen tisztsége nem volt. A kormányszóvivő korábban azt közölte, hogy parlamenti képviselők és tisztségviselők nincsenek az áldozatok között. Az egyik szemtanú, egy helyi újságíró elmondta, hogy a robbantásokban nyolc autó kiégett, három közülük az elnöki konvojhoz tartozott.

Az átmeneti parlament Ali Mohamed Gedi miniszterelnök új összetételű kormányának jóváhagyására ült össze Baidoában. Szemtanúk elmondták, hogy az ülés a robbantások után a szokásos mederben folytatódott, és a jelen lévő 199 képviselő közül 174 bizalmat szavazott a kabinetnek.

Mohamed Sziad Barre diktátor hatalmának 1991-ben történt megdöntése óta Szomália anarchiába és polgárháborúba süllyedt. A jelenlegi átmeneti kormány, amely a 14. kísérlet egy fajta központi közigazgatás létrehozására, két éve alakult meg az ENSZ támogatásával, de baidoai székhelyén kívülre nem tudta kiterjeszteni hatalmát. A kormány ellen harcoló iszlámista milíciák az uralmuk alá került területeken szigorú iszlám törvénykezést vezettek be, és Nyugaton attól tartanak, hogy az egykori afganisztáni tálib rendszert idéző társadalmi berendezkedést alakítanak ki az Afrika szarván fekvő országban.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.