Visegrádi csúcs: közös érdekérvényesítést terveznek
A vendéglátó Václav Klaus szerint egyetértés volt abban, hogy a visegrádi országok diszkriminációnak tekintenék, ha 2007-ben nem kerülnének be a schengeni övezetbe. "Ebben a kérdésben teljes volt köztünk az összhang. Mindnyájan egyformán látjuk a helyzetet" - szögezte le Klaus.
"Nem kívánunk panaszkodni, de úgy véljük semmiképpen sem lenne jó, ha később kapcsolódnánk be a schengeni térségbe" - mondta újságíróknak Lech Kaczynski, lengyel államfő.
A schengeni övezet 2007-re tervezett kiszélesítésének elhalasztásáról a múlt héten nyilatkoztak az Európai Bizottság magas képviselői.
Mind a négy köztársasági elnök hangsúlyozta, hogy a visegrádi együttműködést továbbra is szükségesnek és nagyon hasznosnak tartja.
"Tudatosítjuk, hogy új tagjai vagyunk az Európai Uniónak, s ebből kifolyólag szükségesnek tartjuk a közös fellépést, lépéseink koordinációját" - jegyezte meg Klaus.
"Minél több ilyen találkozóra van szükség, amelyen nyíltan megbeszélhetjük problémáinkat, s egyeztethetjük lépéseinket" - fejtette ki Ivan Gasparovic, szlovák köztársasági elnök.
Lech Kaczynski nyilatkozatában leszögezte, hogy minél hamarabb el kell érni a munkaerő szabad áramlása problémájának a megoldását is, s hangsúlyozta: tiszteletben kell tartani azt az elvet, hogy az Európai Unióban minden ország egyenlő jogokkal rendelkezik.
"Szükség van a Visegrádi Csoport országainak koordinációjára minden szinten azokon a területeken, ahol van közös érdek. Ha ott, ahol érdekeink egybeesnek közösen lépünk fel, akkor erősebbek vagyunk" - mondta a lengyel államfő.
Sólyom szerint az elnökök abban is egyetértettek, hogy szükség van a Visegrádi Alap megerősítésére, s koordinálni szeretnék lépéseiket annak érdekében is, hogy állampolgáraik vízum nélkül utazhassanak az Egyesült Államokba.
A Visegrádi Csoport négy országának - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - köztársasági elnöke pénteken és szombaton Lányban kétnapos csúcsértekezletet tartott. Klaus megjegyezte: a visegrádi államfői csúcstalálkozó azért volt az idén kétnapos, hogy a résztvevőknek jobb lehetőségük legyen a napirendi témák megvitatására, s legyen idő kétoldalú találkozókra is. A jövő évi csúcstalálkozó házigazdája Magyarország lesz.
A négy államfő októberben Budapesten az 1956-os magyar forradalom jubileumi ünnepségein is találkozik, jelentették be a sajtóértekezleten.
(forrás: MTI)