Jóváhagyta a berlini nagykoalíciós kormány a libanoni ENSZ-békefenntartásban való német közreműködést - közölték szerdán egy szociáldemokrata párti forrásból.
A német kormány jóváhagyta a libanoni közreműködést
A döntés értelmében a Bundeswehr 2400 katonával vesz részt a világszervezet missziójában, mindenekelőtt azoknak a haditengerészeti feladatoknak az ellátásában, amelyek a Hezbollah síita gerillaszervezettel szembeni fegyverembargó betartatását célozzák. A vállalt feladat ellátását több hadihajó és felderítő repülőgép segíti.
Angela Merkel kancellár konzervatív-szociáldemokrata kormánya a kiszivárgott értesülések szerint úgy döntött, hogy a német békefenntartók mandátuma egyelőre 2007 augusztusáig szól majd. A kormány határozatát hivatalosan még nem erősítették meg. A döntést a parlamentnek is jóvá kell még hagynia. A Bundestag ülésére várhatóan jövő szerdán kerül sor.
A döntést hosszú vajúdás előzte meg, Berlin ugyanis az ENSZ Biztonsági Tanács 1701-es számú határozatának elfogadása után a libanoni kormány hivatalos felkérésére és ennek kapcsán a pontos ENSZ-mandátumra várt. A hivatalos felkérés elküldését Libanonban belpolitikai viták akadályozták, később pedig Fuád Szinjóra miniszterelnök kormánya olyan feltételeket szabott, amelyek a német kormányzat számára elfogadhatatlanok voltak.
Ezek a feltételek - így az ellenőrzést végző hajók mozgásának korlátozása, továbbá a Bundeswehr-katonák ellenőrző tevékenységének libanoni hatósági engedélyhez kötése - szerdai értesülések szerint lekerültek a napirendről, s ennek nyomán döntött a német kormány úgy, hogy a biztosított körülmények között el tudja látni feladatát.
Angela Merkel kancellár - aki a szerda reggeli órákban a parlamenti pártok frakcióvezetőit már előzetesen tájékoztatta a kabinet szándékáról - több alkalommal is történelmi küldetésről beszélt. Ennek kapcsán utalt arra, hogy a német hadsereg katonái első ízben vesznek rész békefenntartásban a Közel-Keleten, ügyelve egyebek között Izrael biztonságára, ami a múltból fakadóan Németországban is érzékeny kérdés. Németország felajánlotta, hogy vállalja a libanoni tengeri utak ellenőrzését végző haditengerészeti erők parancsnokságát.
Az ellenzéki pártok közül a szabaddemokrata FDP és a Baloldali Párt már korábban elutasította a német békefenntartó közreműködést, míg a Zöldek támogatásukról biztosították azt, hangoztatva a német katonák megfelelő cselekvési szabadságának szükségességét. A német hajók a várhatóan kedvező parlamenti döntést követően indulhatnak útnak, s az ütemtervnek megfelelően október első hetében vehetik át a libanoni partok ellenőrzését a francia és olasz hajóktól.
(MTI)